1. Anasayfa
  2. Anne ve Bebek

Hamilelikte Bebeğin Hareketleri – Anne Karnında Bebek Kaçıncı Haftada Hissedilir?

Hamilelikte Bebeğin Hareketleri – Anne Karnında Bebek Kaçıncı Haftada Hissedilir?
0

Bir kadının en önemli dönemlerinden birisi de gebelik dönemidir. Birçok değişimin yaşandığı bu dönemde anne adayları farklı duygular yaşamakla beraber pek çok konu hakkında da endişe duymaktadır. Bunlardan birisi de hamilelikte bebeğin hareketleri olmaktadır. Bebek hareketlerinin başladığı ve hissedildiği dönemler farklı olmaktadır. Bu ilk gebelik ve ikinci gebelikte de değişebilmektedir.

Anne Karnında Bebeğin hareketleri Ne Zaman Hissedilir?

Anne adaylarının en çok merak ettiği sorulardan birisi de anne karnında bebek ne zaman hareket eder sorusudur. Bu soruya cevap olarak 18. hafta verilebilir. Ayrıca bu durum ilk gebelerde ve ikinci gebelerde değişmektedir. İlk kez anne olacak kişiler genellikle bebeğin hareketlerini 18 hafta ve 24 hafta arasında hissetmektedir.

Çoğunlukla bu hareketler tam olarak tanımlanmamaktadır. Bazı kişiler bir kanat çırpması gibi hissederken bazıları daha etkili bir şekilde hissetmektedir. İkinci hamilelikte ise bu hareketler daha erken dönemde hissedilmektedir.

Hamilelikte Bebeğin Hareketleri Ne Zaman Başlar?

Gebeliğin başlaması ile beraber embriyo içerisinde fetüs olarak rahimde gelişmeye başlar. Dolaşım, sindirim, solunum sistemleri ve organları büyümeye bu dönemlerde devam etmektedir. Bebek ise 7. haftadan sonra embriyo sıvısı içerisinde hareket etmeye başlamaktadır. Fakat anne adayları bebeğin, ilk hareket etmeye başlaması ile hareketleri hissedemez.

hamilelikte bebeğin hareketleri

Birinci trimester olarak adlandırılan gebeliğin ilk 12 haftalık dönemi bittiğinde bebeğin tüm organları ve uzuvları oluşmuş olur. Bu dönemde bebekler anne karnında gerinme ve tekmeleme hareketlerini yapmaktadır. Bu durum ultrasonda da net bir şekilde görülebilir. Fakat anne adayları bu dönemde de bebeğin hareketlerini hissetmemektedir. Hamilelik döneminin 18. haftası itibari ile kontrolsüz yapılan bu hareketler artık bebek tarafından itme, bacak bükme ve tekme gibi hareketleri keşfetmesi ile istekli yapmaya başlamaktadır. Bu dönemde bebekler daha da büyüdükleri için anne adayları yavaş yavaş hareketleri hissedebilir.

Bebekler Günde Kaç Kez Hareket Eder?

32 haftaya kadar bebeklerin hareketleri artarak devam etmektedir. Son haftalarda anne karnına bakıldığında bebeklerin balık gibi süzülme hareketleri, kolları ve ayaklar dayamaları belirginleşmektedir. Bu anlamda bebeğin hareketlerini takip etmek çok önemlidir. 1-2 saat içerisinde en az 10 hareketin alınması beklenmektedir. Bu hissedilen hareketler bebeğin sağlıklı olduğunu göstermektedir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir