Bebekle Çocukla Seyahat Rehberi ve Tüyolar

20.08.2023
22
Bebekle Çocukla Seyahat Rehberi ve Tüyolar

Bebekle çocukla seyahat rehberi ve tüyolar seyahatten korkan kişiler için yol gösterici olur. Tatil yeri fark etmeksizin tüyoların tatil öncesinde veya sonrasında uygulanması yaşanabilecek sıkıntıların önüne geçmeyi sağlar. Malzeme, konaklama, yeme içme ve seyahat zamanı gibi konularda verilen detayların okunmadan tatil planlaması yapılmaması gerekir. Makalemizde bahsedeceğimiz tüyolar size seyahat rehberi olması ve planlama açısından kolaylık sağlayacaktır.

Bebekle Çocukla Seyahatte İhtiyaç Duyulan Malzemeler

Çocuk veya bebekle seyahat düşünülüyorsa ihtiyaç seyahatte ihtiyaç duyulacak malzemelerin hazırlanması önemlidir. Malzemeler hazırlanırken birtakım konulara dikkat etmek gerekir.

Bunlar;

  • Çocuk veya bebekle tatil için hangi malzemelerin gerektiğine karar verilmelidir. Bu malzemeler arasında şunlar vardır; kıyafet, bakım ürünleri (şampuan, duş jeli, güneş kremi), ayakkabı-terlik, oyuncak, şapka, güneş gözlüğü, mama, bebek bezi, ıslak mendil, biberon ve emzik gibi malzemelerdir.
  • Bebek bez kullanıyorsa seyahat için yeterli bez alınmalı ve fazlasından kaçınılmalıdır. Fazla bezler gereksiz yük taşınmasına neden olur.
  • Bebek veya çocuk için yeteri kadar kıyafet alınmalıdır. Kullanılmayacak kıyafetlerin çantalarda yer kaplamamasına özen gösterilmelidir.
  • Bebeğin gezilerde taşınması zorluğu yaşanacağından mutlaka kanguru alınmalıdır.
  • Bebekler veya çocuklar için güneş kremi, losyon ve diğer bakım ürünleri alınmalıdır.
  • Çocukların tatil esnasında sıkılmalarını önleyecek oyuncakların yanlarında bulunmasına özen gösterilmelidir.

Alınacak malzemelerin seyahat süresine veya seyahat yerine göre değişmesi mümkündür. Seyahat kış aylarında gerçekleşiyorsa üşümeyi engelleyecek battaniye veya ceket gibi ürünlere de çantada yer ayırmak gerekir.

Bebekle Çocukla Seyahat Rehberi; Konaklama

Bebekle veya çocukla seyahat yapılacaksa konaklama yerinin iyi seçilmesi gerekir. Otel, tatil köyü, villa veya pansiyon gibi mekanların çocuklar için uygun olduğundan emin olunmalıdır. Ayrıca tesislerin çocuklu aile kabul edip etmediği öğrenilmelidir.

Çocukların ses yapması veya imkanların çocuklar için uygun olmaması tatilin keyifsiz geçmesine neden olur. Bu nedenle rezervasyon öncesinde konaklama özellikleri iyice araştırılmalıdır.

Bebekle Çocukla Seyahat Rehberi; Yeme İçme

Seyahatlerde bebek veya çocukların yeme içme sorununun yaşanmaması gerekir. Uzak mesafeye seyahat ediliyorsa mutlaka yiyecek bulundurulmalıdır. Yiyecek yoksa dinlenme tesislerinde mola verilerek çocukların aç kalmaması sağlanmalıdır.

Tatil bölgesinde çocukların ya da bebeklerin tüketebilecekleri yiyecekler olmasına dikkat edilmelidir. Menülerde veya dolaplarda uygun yiyecekler yoksa mutlaka önceden tedarik edilmelidir. Böylelikle çocukların aç kalma nedeniyle sorun çıkarmalarının önüne geçilir.

bebekle çocukla seyahat rehberi ve tüyolar
bebekle çocukla seyahat rehberi ve tüyolar

Bebekle Çocukla Arabayla Seyahat Tüyoları

Anne ve bebek için arabayla seyahat yorucu olabilecek seyahat şekillerindendir. Kalabalık bir araba iki tarafında rahatsız olmasına neden olur. Bu nedenle bebek düşünülere seyahat edecek kişi sayısı belirlenmelidir.

Bebek arabada bebek puseti veya bebek koltuğu içinde olmalıdır. Böylelikle düşme veya çarpma gibi olumsuz durumlar yaşanmaz. Ön koltuklarda hava yastığı bulunduğu için çocuk için arka koltuklar daha uygun yerlerdir.

Arabayla yolculuk yapılıyorsa çocukların veya bebeklerin rüzgar kapmaması gerekir. Rüzgarın kapılması rahatsızlığa neden olur. Sonbahar veya kış aylarında arabayla seyahat ediliyorsa mutlaka ısıtıcı açılmalıdır. Aracın içinin soğuk olması hastalıklara neden olabilir.

Bebekle Çocukla Seyahat Rehberi; Uygun Zamanlar

Ailelerin bebekleri veya çocuklarıyla seyahat etmek için uygun zamanı tercih etmeleri keyifli seyahati beraberinde getirir. Seyahat tatil için gerçekleşecekse tatil yeri ve tatil türü zaman üzerinde etkili olur. Deniz bulunan bir yere tatile gidilecekse en ideal zamanlar ilkbahar veya yaz aylarıdır. Kalabalık tatil planlanmıyorsa Eylül ayları da tatil için uygun zamanlar arasında bulunur.

Kar tatili yapılmak isteniyorsa uygun zaman Aralık, Ocak veya Şubat aylarıdır. Özellikle Aralık’ın sonu gibi tatil planlanıp yeni yılın tatille birleştirilmesi hoş bir durum olur. Kış aylarında tatil planlanıyorsa bebekler için uygun kışlık kıyafetler, eldiven ve bereler mutlaka alınmalıdır.

Kültürel gezi planı yapılıyorsa yaz ayları tercih edilmelidir. Böylelikle hem çocukların hem de ailelerin yağışlarla karşılaşmadan diledikleri gibi gezmeleri mümkün olur.

Bebekle Çocukla Seyahat Rehberi; Tercih Edilebilecek Yerler

Ailelerin çocukları veya bebekleriyle seyahat için tercih edebilecekleri pek çok yer vardır. Plansız bir seyahat yapılıyorsa otel, pansiyon veya tatil köyü yönünden zengin olan şehirler seçilmelidir.

Bu şehirler İzmir, Muğla ve Antalya şehirleridir. Buralarda yaz boyunca konaklama için uygun mekan bulunur. Ayrıca bütçe konusunda sıkıntısı olanların uygun fiyatlı mekanları bulması da mümkündür.

Kış aylarında seyahat yapılacaksa uygun adresler Bursa-Uludağ, Bolu-Kartalkaya, Erzurum-Palandöken ve Kayseri-Erciyes adresleri tercih edilebilir. Bunun dışında Nevşehir-Kapadokya da kışın tercih edilebilecek rotalar arasında bulunur.

Gizem Erbirer YouTube kanalındaki Bebekle Araba ve Uçak Yolculuğu İçin Pratik Öneriler ve Ürünler videosu sizin için bir seyahat rehberi olabilir.

YouTube video

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.