1. Anasayfa
  2. Hamilelik

Anne Karnında Bebek Ne Zaman Baş Aşağı Döner? 5 Nedeni

Anne Karnında Bebek Ne Zaman Baş Aşağı Döner? 5 Nedeni
0

Bebeklerin yuvası anne karnında rahim olmaktadır. İçerisinde amniyon sıvı ile beraber yaklaşık 40 hafta anne karnında gelişen bebeklerin pozisyonları değişmektedir. Anne karnında bebek ne zaman döner sorusu genellikle yeni anne olacak kişilerin en çok sorduğu sorulardan birisidir. Bebeğin hareketleri ve anne karnındaki pozisyonu doktor ve ebe için de çok önemlidir. Normal doğum yapacak olan anne adaylarının bebeklerinin baş aşağı dönme zamanı da çok önemlidir.

Anne Karnında Bebek Ne Zaman Baş Aşağı Döner?

Anne karnında bebekler 20. haftadan sonra rahim içerisinde çok fazla dönmektedir. En fazla aldığı pozisyon ise baş aşağı pozisyondur. Fakat bebeğin baş aşağı dönmesi doğumun başlayacağı anlamına gelmemektedir. Son haftalarda da bebekler baş aşağı dönebilir veya hiç dönmeyebilir.

anne karninda bebek

Bebekler çoğu zaman yer çekimi etkisi ile içgüdüsel olarak ağır olan başlı rahim ağzına doğru dönmektedir. Çoğu bebekler için bu hafta aralığı 32 ile 36. haftalar arasıdır. Bazı bebekler ise doğumdan birkaç gün öncesine kadar anne karnında dönmemektedir. Bu sebeple bebeklerin ne zaman döneceğini belirtmek için kesin bir tarih vermek imkansızdır. Bu durum her bebekte değişebilir.

Bebekler Anne Karnında Neden Dönmeyebilir?

Bazı bebekler anne karnında dönmemektedir. Bunun pek çok nedeni olabilir. Bebeklerin doğum anına kadar dönmemesinin nedenleri şunlar olabilir:

  • Bebeğin haftasına göre küçük olması
  • Rahimdeki şekil bozuklukları
  • Fazla amniyon sıvısının bulunması
  • İkiz veya üçüz hamilelik durumları olması
  • Rahim kaslarındaki gevşeklik bebeklerin anne karnında dönmemesine neden olabilir.

Bebek Doğum Kanalına Ne Zaman Girer?

Gebelik döneminde bebeğin doğum yoluna girmesi birinci ve ikinci gebeliğe göre değişmektedir. İkinci gebelerde doğum kanalına girmesi genellikle bebeğin doğumdan birkaç gün önce olurken ilk gebeliklerde doğumdan birkaç hafta önce girmektedir. Bebekler doğum kanalına yerleşmeden doğumun gerçekleşmesi imkansızdır. Normal doğum olması için bebeğin kanala yerleşmesi gerekir. Bazı durumlarda bebek doğumun gerçekleşmesine az bir süre kala da kanala girebilmektedir.

Anne karnında bebeklerin doğum kanalı içine girme dönemi için net bir zaman vermek zordur. Çünkü bu durum bebekten bebeğe göre değişmektedir. Fakat genellikle bebeklerin kanala girme zamanı ortalama 36. haftaya denk gelmektedir. Bu dönem bazı hamilelerde 40. haftayı da bulmaktadır.

Diğer Hamilelik ile ilgili makaleleri kategorimizden ulaşabilirsiniz.

Gebe.com’da yer alan diğer makalelere buradan ulaşabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir