Hamilelikte Ateş Basması Ne Zaman Başlar?

27.10.2022
84
Hamilelikte Ateş Basması Ne Zaman Başlar?

Gebelikte ateş basması süreci, tamamen hamileliğe bağlı hormonal değişimlerden tetiklenir. Hamilelik süresi boyunca genel vücut ısısı normal vücut sıcaklığına göre yaklaşık 1 derece artış gösterebilir. Buna ek olarak zaman zaman ateş basması şeklinde semptomlar görülmesi de son derece doğaldır. Ancak bu noktada hamilelikte ateş basması ile çeşitli enfeksiyonlara bağlı ateş yükselmesini karıştırmamak gerekir. Çünkü gebelikte vücut ısısının hormonal değişimlerden kaynaklı yükselmesi normalken, ateş yükselmesi enfeksiyondan kaynaklandığı için tedavi edilmelidir.

Hamilelikte Ateş Basması Nedir?

Gebelikte ateş basması hamileliğin erken safhasında veya ilerleyen dönemlerinde kadınların yaşadığı vücut sıcaklığının artması sorunudur. Tıpkı menopoz dönemine giren kadınlarda olduğu gibi hamilelik döneminde de ateş basması şikayetleri görülebilir. Hormonlarla ilgili olan hamilelikte ateş basması, özellikle östrojen seviyesinin değişmesiyle ortaya çıkabilir. Bununla birlikte hamilelik sonrası emzirme sürecinde de hormon değişimi devam ettiği için bazı kadınlarda doğumdan sonra da ateş basması şikayetleri görülebilir.

Gebelikte Ateş Basması Nedenleri

Hamilelikte ateş basmasının sebepleri başında vücuttaki hormon seviyesinin değişimi gelir. İlk başlarda şikayet edecek seviyede olmasa da vücudunuza dokunduğunuzda cildinizin daha sıcak olduğunu hissedebilirsiniz. Buna bağlı olarak hamileliğin ilerleyen safhalarında günlük yaşamda daha fazla terleme görülebilir. Ayrıca gece uykuda terleme görülmesi hamilelik sürecinde olan kadınların sık yaşadığı bir durumdur.

Gebelik sebebiyle vücudun büyümeye başlaması ve hormonların artış göstermesi vücutta kan dolaşımının hızlanmasına yol açar. Çünkü bebeğin gelişimi için damarlarda daha fazla besin ve oksijen taşınması gerekir. Kalp daha hızlı kan pompaladıkça hamilelikte ateş basması hafifçe artış gösterir. Bebeğin gelişimini sağlayan kan damarları, artan kan seviyesini taşımak için genişler. Hamilelikte vücudun çalışma sistemi artık iki can taşıdığı için kan dolaşımı buna göre belirlenir ve bu değişimler vücudunuzun ısı seviyesini doğal olarak yükseltir.

Hamilelikte Ateş Basması Ne Zaman Olur?

hamilelikte ateş basması ne zaman olur

Hamilelikte ateş basma süreci her kadında farklı dönemlerde gerçekleşebilir. Hamilelik başlangıcında yeni hormonlar vücuda yayıldığında beden ısısında ufak bir artış görülebilir. Hamile kadınların yarısından fazlasını etkileyen ateş basması genellikle birinci ve ikinci tirmesterde ve haftalık olarak görülür. Örneğin hamileliğin sekizinci haftasında bebeğin gelişimi için vücutta kan dolaşımı hız kazanır. Kalp atışlarının artması bu dönemde gece terlemelerine kadar varan ateş basmasına yol açabilir. Üstelik doğumdan sonra da emzirme süreci için hormon değişimleri olması gereklidir. Bu değişimler bazı kadınlarda doğumdan sonra bile ateş basması görülmesine yol açabilir.

Hamilelikte Ateş Basmasına İyi Gelen Şeyler Nelerdir?

Gebelikte ateş basmasına iyi gelen şeyler yaşam kalitenizi düzenlemeye yardımcı olur. Son derece doğal bir süreç olan gebelikte ateş basmasını engellemek için ilaç kullanımı doğru değildir. Birden bire ateş basan hamile kadınların uygulaması tavsiye edilen pratik çözümler şunlardır:

  • Ani ateş basmasında üstünüzü çıkarabileceğiniz katmanlı giysiler tercih edin.
  • Geceleri ince giysilerle uyuyun.
  • Giyim tercihinizde pamuk ve keten gibi hava geçiren doğal kumaşlar seçin.
  • Ilık duş alışkanlığı geliştirin.
  • Beslenmenizi düzene oturtun.
  • Endişe, korku ve stres gibi duygulardan uzak durmaya çalışın.
  • Günlük sıvı alım miktarını arttırın.
  • Gün içinde sık sık nefes egzersizleri alarak kalp atış hızını dengeleyin.
  • Kan şekeri seviyesinin sabit kalması için şekerli gıdalardan uzak durun.

Hamilelik döneminde kendini sürekli sıcak hisseden kadınlara yanlarında termometre taşımaları da tavsiye edilir. Çünkü zaman zaman enfeksiyona bağlı hastalıklar yüzünden vücutta yüksek ateş şikayetleri görülebilir. Her iki farklı unsurun birbiriyle karıştırılmaması gerekir. Eğer hamilelikte ateş basması ile şikayetlerinizde azalma olmuyorsa mutlaka doktora danışmanız tavsiye edilir.

Ayrıca Bakınız: Bebeklerde Gaz Sancısı Ne Zaman Başlar?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.