1. Anasayfa
 2. Hamilelik

Hamilelikte Karın Kaşıntısı Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Hamilelikte Karın Kaşıntısı Neden Olur, Ne İyi Gelir?
Hamilelikte Karın Kaşıntısı Neden Olur, Ne İyi Gelir
0

Hamilelikte karın kaşıntısı birçok hamilenin yaşadığı bir durumdur. Gebelikte kilo alımı ve bebeğin gelişimi sebebiyle karnın gerilmesi sebebiyle olmaktadır. Hamilelikte karın kaşıntısının şiddeti bazı zamanlarda riskli durumları ifade edebilir. Bu sebeple hamile olan kişinin şiddetli karın kaşıntıları varsa doktora danışılmalıdır.

Hamilelikte karın kaşıntısına iyi gelen şeyler şunlardır:

 • Bol su içmek
 • Ilık duş almak
 • Teri ciltte tutmayan giysilerin tercih edilmesi
 • Pamuklu çamaşırlar tercih etmek
 • Doğal sabunlar tercih etmek
 • Gebelik sırasında kilo alımına dikkat etmek
 • Doktorun tavsiye ettiği kremleri kullanmak
 • Kaşıntı şiddeti fazlaysa buz uygulaması yapmak

Hamilelikte Karın Kaşıntısı Nedir?

hamilelikte karın kaşıntısı nedir

Hamilelikte karın kaşıntısı gayet normal bir durumdur. Çünkü hamile olan kişi kilo alır ve alınan kilo karın derisinin gerilmesine sebep olur. Bu durum da kaşıntı meydana gelir. Kaşıntı yaşayan kişi ılık banyo yaparak, su tüketimine dikkat ederek, çeşitli kremler kullanarak kaşıntıyı giderebilir. Fakat kaşıntının şiddeti çok önemlidir. Çünkü şiddetli kaşıntı, hamilelikte yaşanabilecek riskli durumların belirtilerinden biri olabilir. Doktora danışmak bu noktada önemlidir.

Hamilelikte karın kaşıntısı genellikle hamileliğin ilk üç ayında olmaktadır. Bu dönemde vücudun çeşitli bölgelerinde karıncalanmalar yaşanabilir. Bu bölgeler özellikle karın ve memelerdir.

Hamilelikte Karın Kaşıntısı Neden Olur?

Hamilelikte karın kaşıntısının nedeni alınan kilolar ve gerilen karındır. Hormonsal durumlar da kaşıntının oluşmasında etkilidir. Bu hormonlardan biri hamileliğin ilk üç ayında progesteron hormonunun etkisiyle gerçekleşir. Kişiden kişiye değişmekle birlikte hamileliğin son üç ayında görülen şiddetli karın kaşıntısı riskli durumları gösterebilir.

Hamilelikte ter de kaşıntıya sebep olabilmektedir. Özellikle karın bölgesinin terlemesi kaşıntıyı arttırır. Bu noktada ter tutmayan giysiler tercih etmek iyi gelecektir. Terin deride uzun süre durmaması gerekir. Aksi takdirde mantar hastalığı oluşabilir.

Bazı duş jelleri, şampuanlar gibi temizlik ürünleri kaşıntıyı tetikleyebilir. Bu sebeple doktorun tavsiye ettiği sabun ya da duş jelleri kullanılabilir.

Hamilelikte Karın Kaşıntısına Sebep Olabilecek Hastalıklar Nelerdir?

Hamilelikte karış kaşıntısına sebep olabilecek hastalıklar, ürtiker, PUPPP, gebelik kolestazıdır. Bu hastalıkların belirtilerinden biri şiddetli kaşıntıdır.

Hamilelikte karın kaşıntısına sebep olabilecek hastalıklar şu şekildedir:

 • Ürtiker

Ürtiker bir deri hastalığıdır ve hamilelikte sıklıkla görülebilir. Bu hastalık deri yüzeyinde kaşıntılı lekelere ya da deri döküntülerine neden olur. Hamilelikte hormonal değişimler bu hastalığın ortaya çıkmasını tetikler. Hamilelikte görülen şiddetli karın kaşıntısı bu hastalığın belirtilerindendir. Tedavisi için ilaç kullanılır ve bu ilaçlar hamilelikte kullanılması uygun olan ilaçlardır.

 • PUPPP

Bu hastalığın neden ortaya çıktığı tam olarak bilinmemektedir. Karnın ön duvarının gerilmesinin bu hastalığı tetiklediği düşünülmektedir. Bu hastalık deride kaşıntılı döküntüler oluşturur. Karın bölgesinden başlayarak vücudun diğer bölgelerine yayılabilir. Tedavisi çeşitli kortizonlu kremlerle yapılmaktadır. Hamilelikte şiddetli kaşıntı ve döküntüler bu hastalığın belirtilerindendir.

 • Gebelik Kolestazı

Gebelik Kolestazı, sadece gebelikte görülen ve safra yollarında meydana gelen işlev bozuklukları sebebiyle oluşur. Genellikle genetik faktörler sebebiyle ortaya çıkar fakat başka hastalıklar sonucunda da ortaya çıkmış olabilir. Doktora danışılmalı ve gerekli tedavi uygulanmalıdır. Hamilelikte şiddetli kaşıntı, iştah kaybı, bulantı, karın ağrısı gibi durumlar bu hastalığın belirtilerindendir. İlaçla tedavi edilir.

Hamilelikte Karın Kaşıntısı Bebeğe Zarar Verir mi?

hamilelikte karın kaşıntısı bebeğe zarar verir mi

Hamilelikte karın kaşıntısı bebeğe zarar vermez. Bu durum bebeğe ulaşan değildir. Fakat karın kaşıntısı çok şiddetli ve anne adayının dayanamayacağı durumdaysa erken doğum kararı alınabilir. Bu durum her zaman geçerli değildir.

Hamilelikte karın kaşıntısı doğumdan sonra geçecek bir durumdur. Kalıcı değildir.

Ayrıca Bakınız: Dış Gebelik Nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir