Yeni Doğan Bebek Ne Kadar Anne Sütü Yemeli?

30.12.2022
19
Yeni Doğan Bebek Ne Kadar Anne Sütü Yemeli?

Yeni doğan bebekler ve anneleri için en temel konu beslenme konusudur. Toplumsal olarak da anne üzerinde çok yoğun bir baskı kurarız maalesef. Bunu hisseden anne de yoğun bir stres dönemine girebilir. Sonrasında da sütünün azalması ya da tamamen bitmesine kadar gidebilir. Bilindik bir yeni doğan bebek beslenme düzeni safi anne sütüdür.

Anne Sütünde Stresin Önemi Nedir?

Anne doğum yapar yapmaz yaşadığı mutlulukla birlikte stresli bir süreci de yaşayabilir. Sürekli sütünün olup olmadığının sorulması baskıyı daha çok hissetmesini sağlar. Onun için öncelikle yeni doğum yapmış annenin rahatlaması sağlanmalıdır. Aksi takdirde strese bağlı süt kesilmesi sorunu yaşanabilir. Ama yaşanırsa da çözümü olan bir sorundur. Lohusa stresini tetikleyen baş faktörler şunlardır.

  • Bebeği bakamayacağını düşünme,
  • Eş ile yaşanabilecek sorunlar,
  • Aile baskısı,
  • Depresif ve negatif düşünce tarzı,
  • Ekonomik sorunlar.

Stressiz Lohusalık Mümkün mü?

Elbette mümkün. Toplumumuzda anneler üzerinde her daim yoğun baskı olsa da mümkün. Etrafınızdaki büyüklerinizin tecrübelerine elbette kulak vereceksiniz. Ama sonunda o çocuğun ebeveyni siz ve eşiniz, bunu unutmayın.

yeni doğan bebek

İlk altı aydan sonra ek besine geçiş yavaş yavaş yapılır. Tabi bu noktada bebeğinizin alerjik reaksiyonlarını da mutlaka gözlemlemelisiniz.

Yeni Doğan Bebek Beslenmesi

Yeni doğan bebeklerde özellikle ilk altı ay mümkünse sadece anne sütü en iyi beslenme alternatifidir. Günlük anne sütü miktarı bebeği en az yedi sekiz kere emzirecek ve doyuracak kadar olmalıdır.

Anne Sütünün Beklenenden Fazla Gelmesi

Bu durumda mutlaka süt sağıcılar kullanılmalıdır. Bebeğinizin emeceğinden daha fazla süt vücudunuzda kalmamalı. Aksi takdirde göğüslerde şişme ve apse meydana gelir. Standart bir yeni doğan bebek beslenmesi iki saatte bir yinelenmelidir.

Bu da günde yedi ile on üç kere arası emzirmeye denk gelir. Bazı bebekler standart üzeri ya da biraz daha altı beslenebilir. Mahsurlu bir durum olduğunda bebeğinizin hekimi sizi bilgilendirecektir.

Anne Sütü Az Olursa?

Anne sütünü artırmak için doğal ve faydalı kürler uygulayabilirsiniz. Sütünüzün miktarına birçok faktör etki edebilir. Genetik yatkınlık, kilo, stres ve beslenme gibi. Ama sıvı tüketiminiz fazla olmalıdır. Eğer sütünüz az gelirse bunu ilk olarak bebeğinizin idrarından anlayabilirsiniz. Koyu ve lekeli bir görüntü olacaktır. Eğer gün içinde sütünüz gelmiyorsa hemen mama takviyesi de almalısınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.