1. Anasayfa
  2. Anne ve Bebek

Hamilelikte Sık İdrara Çıkma Kaçıncı Haftada Başlar?

Hamilelikte Sık İdrara Çıkma Kaçıncı Haftada Başlar?
0

Hamilelik döneminde anne adaylarında birçok değişiklik meydana gelmektedir. Özellikle bazı durumlar kadınları zorlamakta ve şikayetlere neden olmaktadır. Bunlardan birisi de sık idrara çıkma durumudur. Bu anlamda hamilelikte sık idrara çıkma durumu hamileliğin belirli zamanlarında daha belirgin ve sıklıkla görülmektedir. Bu durum gebelik dönemindeki üriner sistemdeki değişiklikle alakalı olmaktadır.

Hamilelikte Sık İdrara Çıkma Kaçıncı Haftada Başlar?

Gebelikle beraber anne vücudunda birçok değişiklik meydana gelmektedir. Üriner sistemdeki değişiklikler anne adaylarında bazı zorluklara da neden olmaktadır. Özellikle gebeliğin ilk aylarını takiben böbrek, mesane, idrarı taşıyan kanallardaki fizyolojik değişiklikler her anne adayında görülmektedir.

Böbrekler ve idrarı mesaneye taşıyan kanallarda genişlemeler izlenmektedir. Bu büyümenin en önemli nedeni anne karnını büyümesi ile rahminin mekanik baskısı ile rahat bir şekilde akmayan idrarın akış yönünün tersinde birikmesidir.

hamilelikte sık idrara çıkma

İdrara sık çıkma, istediği genellikle hamileliğin ilk ve son zamanlarında görülür. Özellikle hamileliğin 6 ile 8. haftalar arasında gebelikte idrar sıklığı görülmektedir. Bununla beraber hamileliğin son 2 ayında bu istek daha da artmakta ve kadınlar daha fazla idrara çıkmaktadır.

Hamilelikte Sık İdrara Çıkma İsteği İle Başa Çıkmanın Yolları

Hamilelik döneminde idrar kaçırmamak için yapılacaklar konusunda anne adayları çok sık araştırma yapmaktadır. Anne adaylarının şu noktalara dikkat etmesi gerekir:

  • Tuvalette mesaneyi tamamen boşaltman için öne doğru eğilmek gerekir.
  • Gece yatmadan çok fazla su içmemeye özen göstermek gerekir.
  • Daha sık idrara çıkmaya neden olacak kafeinli içeceklerden uzak durmak gerekir.
  • Dışarı çıkmadan hemen önce tuvalete gitmek gerekmektedir.

İdrara Sık Çıkmak Bir Hastalık Belirtisi Olabilir mi?

Sık idrara çıkma gebelik belirtisi olmaktadır. Fakat bazı sorunların da belirtisi olmaktadır. Bu sorunlar şunlardır:

  • İdrar yolu enfeksiyonları olan hamile kadınlar sık idrara çıkma isteği hissetmektedir. Fakat bunun yanı sıra idrar yaparken ağrı ve yanma hissi de oluşmaktadır.
  • Gebelik şekeri belirtilerinden biri sık idrara çıkma olmaktadır. Bu nedenle 24 ve 28. haftalar arasında gebelik şekeri testi yaptırılmalı ve tedavisi yapılmalıdır.

Gebelik döneminde sık idrara çıkma durumu genellikle endişelenmeye gerek durulmayan bir durumdur. Fakat başka belirtilerin olup olmadığına da dikkat etmek gerekir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir