Hamilelik Testi Adet Gecikmesinden Kaç Gün Sonra Yapılır?

07.12.2022
44
Hamilelik Testi Adet Gecikmesinden Kaç Gün Sonra Yapılır?

Anne olmak isteyen her kadın gebe olup olmadığını merak etmektedir. Bu anlamda çeşitli yollara başvurmaktadır. Bu anlamda kadınlar gebelik testlerine başvurmaktadır. Fakat gebelik durumu söz konusu olsa da hamilelik hemen belli olmaktadır. Bu nedenle belirli belirtilerden sora veya belli bir dönemden sonra hamilelik testi yapmak daha doğru sonucu vermektedir.

Hamilelik Testi Adet Gecikmesinden Kaç Gün Sonra Yapılır?

Hamilelik testleri yaptırmanın iki farklı yolu bulunmaktadır. Bunlardan birisi evlerde eczanelerden alınan testlerdir. Diğeri ise sağlık kuruluşlarında yapılan kan testleridir. En çok uygulanan yöntem olan idrar testleri eczanelerden alınarak yapılmaktadır. Bu noktada bilinmesi gereken evde uygulanan gebelik testlerinin yanılma payının olacağıdır. Bu sebeple kesin sonuç için mutlaka doktora başvurmak gerekir.

hamilelik testi 1

Hamilelik testlerini yaptırmak için adetin geciktiği dönemi beklemek gerekir. Adet gecikmesi ile hamilelikten şüphelenebilmek mümkündür. Bu noktada kadınlar hamilelik testi ne zaman yapılır sorusunu sıklıkla sormaktadır. Hamilelik testini yapmak için adet gecikmesini beklemek ve adet gecikmesinden sonra her iki testte uygulanabilir.

Gebelik Test Çeşitleri Nelerdir?

Hamilelik sperm hücresinin yumurtalık hücresi ile birleşerek döllenmesi sonucunda gerçekleşir. Döllenme başlaması ile beraber 2. ayın sonuna kadar embriyo 2. aydan sonra ise fetus olarak tanımlanmaktadır.

Döllenme sonrasında 6. gün sonunda embriyo rahim içine yerleşir. Bundan sonra ise Beta HCG hormonu salgılanmaya başlamaktadır. Beta HCG hormonu ilk olarak kanda oluşmakta ve daha sonra idrara geçmektedir. Bu nedenle gebelik ne zaman anlaşılır sorusuna cevap olarak kan testlerinde daha erken dönemde anlaşılacağı belirtilebilir. Gebelik testleri iki farklı şekilde yapılmaktadır. Gebelik testleri şunlardır:

  • İdrar gebelik testi
  • Kan testi

Gebelik Testi Sonucu Ne Zaman Belli Olur?

Kan testlerinde hamilelik sonucu adet gecikmesinden yaklaşık 5 ile 6 gün öncesinde belirlenebilmektedir. Fakat idrar testinin sonucu için mutlaka adet dönemini beklemek gerekir. Adet döneminde gecikme yaşayan bayanlar 1 veya 2 gün sonra idrar testini yaptırabilir.

Kanda Gebelik Testi Sonucu Kaç Olmalıdır?

Hamile bir kadında hCG hormonu değeri her gün artmaktadır. BU nedenle sonuçlar düzenli takip edilmelidir. Bu değer 5-50, 2 veya 3 haftada 1000-5000, 3 veya 4 haftada 5000-10000 arasında olması gerekmektedir. Hamile kadınlarda bu değer her hafta artmaktadır.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.