1. Anasayfa
 2. Anne ve Bebek

Anne Karnındaki Bebek En Çok Hangi Haftalarda Kilo Alır?

Anne Karnındaki Bebek En Çok Hangi Haftalarda Kilo Alır?
0

Gebelik döneminde sağlıklı beslenmek anne ve bebek sağlığı için çok önemlidir. Özellikle bebeğin sağlıklı kilo alması için bazı besinlerin tüketilmesi çok önemlidir. Bu anlamda anne karnındaki bebek de sağlıklı bir şekilde kilo alacak ve alması gereken kiloları anne karnında alacaktır. Bebekler özellikle belirli haftalarda çok fazla kilo almaktadır. Anne adayları bebeklerin kiloları ve gelişimleri hakkında pek çok araştırma yapmaktadır.

Anne Karnındaki Bebek En Çok Hangi Haftalarda Kilo Alır?

Gebelik döneminde anne adayları nasıl beslenir ise bebeğin kilo alma süreci de o şekilde ilerlemektedir. Bebeğin anne karnına yerleşmesi ile beraber bebek gelişmeye başlamaktadır. Doktorlar ise anne adaylarını düzenli takip ederek bebeklerde haftalık kilo takibi ve gelişim takibini yapmaktadır. Bu gelişim süreci 9 ay sürmektedir. Gelişim süreçlerinin içerisinde en önemlisi de kilo alım olmaktadır.

anne karnindaki bebek

Anne karnındaki bebekler en çok hamileliğin son 3 haftasında kilo almaktadır. Bebekler son 3 haftaya gelene kadar vücut gelişimini tamamlamaktadır. Bu sayede erken doğuma karşı da hazırlıklı olmaktadır. Son 3 haftaya giren bebekler de diğer zamanlara göre daha hızlı bir şekilde kilo almaya başlar. Özellikle bir bebek 3 kilo dünyaya gelmiş ise aldığı kilonun 2 kilosunu son 3 ayda almıştır.

Gebelikte Bebeğe Kilo Aldıran Besinler Nelerdir?

Gebelik döneminde annenin beslenmesi anne karnındaki bebeğin hem gelişimi hem de kilo alması için çok önemlidir. Bu anlamda bebeklerde kilo alma sürecini olumlu etkileyen besinler bulunmaktadır. Bu besinler şunlardır:

 • Bakliyat
 • Yeşil yapraklı sebzeler
 • Kuruyemişler
 • Tahıllar
 • Süt ve süt ürünleri
 • Meyveler

Bebeklerin Kilo Almasını Engelleyecek Besinler Nelerdir?

Bebeklerin kilo almasını sağlayan besinlerin yanı sıra kilo almasını engelleyecek besinler de bulunmaktadır. Bu besinler genellikle yağlı ve ağır besinlerdir. Bu nedenle bu besinlere gebelik boyunca dikkat etmek gerekir. Bu besinler ise şunlardır:

 • Hamur işleri
 • Kızartmalar
 • Börek
 • Patates
 • Çörek
Gebelikte Bebeğin Kilosu Neye Bağlıdır?

Gebelik döneminde anne karnındaki bebeklerin kilo alması annenin beslenmesine bağlıdır. Anne nasıl beslenir ise bebeklerin kilo alım süreci de o şekilde ilerlemektedir. Bununla beraber diğer bir faktör de genetik unsurlardır. Genetik faktörler de bebeğin kilosunu etkileyebilmektedir. Fakat burada anne beslenmesi en önemli unsur olmaktadır.

Anne Karnında Bebek Ne Zaman Baş Aşağı Döner? 5 Nedeni Bu makalemizde ilginizi çekebilir.

Jinekolog Dr. Kağan Kocatepe YouTube kanalındaki konu hakkında aydınlatıcı bilgilerini dinlemek isterseniz videoyu izleyebilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir