1. Anasayfa
  2. Hamilelik

Gizli Tehlike: Dış Gebelik Nedir? Riskleri Nelerdir?

Gizli Tehlike: Dış Gebelik Nedir? Riskleri Nelerdir?
0

Dış gebelik nedir? Dış gebelik ektopik gebelik olarak da adlandırılabilir. Dış gebelik, gebelik ürünü olan yumurtanın rahim dışında yerleşmesi ve orada döllenmesiyle oluşmaktadır. Embriyo canlılığını sürdüremez ama nadir durumlarda canlı kalabilir. Bu durum anne için oldukça risklidir. Bu durum ile iç kanamalar görülebilir ve bu kanamalar annenin hayatına mal olabilir.

İç kanamalar annenin hayatını tehlikeye atar ve gebeliğin ilk üç ayında annenin hayatının sonlanmasına neden olabilir. Dış gebeliğin nedenleri hiçbir zaman belli olmayabilir. Genelde bu dış gebeliklerde nedenler arasında üreme sistemlerinde oluşabilecek anormal durumlar görülebilir. Ayrıca annede oluşacak bir apandisit sorunu da dış gebeliğe neden olabilir.

dış gebelik nedir?

Dış Gebeliğin Belirtileri

Dış gebelik nedir? Dış gebeliğin pek çok belirtisi görülebilir. Bu belirtiler arasında vajinal kanamalar, adet gecikmesi, omuz başı sancısı, bayılma, ağrı ve son olarak gebelik testinin her zaman pozitif çıkması sayılabilir. Bu tür durumlar ultrason ile görülebilir. Ayrıca kuldosentez ve serumda progesteron seviyesi ölçümüyle tanı yapılabilir.

Dış gebelikte belirtiler görüldüğünde hastaneye gidilmeli ve ilk olarak kan testlerinin yapılması gerekir. Bu testlerden sonra da ultrasondan görüntü çıkarılmalı ve rahim içi görüntüsüne bakılmalıdır. Rahim içinde ilk olarak boş gebelik görülüp görülmediğine bakılmalıdır. Boş gebelik görülmediği takdirde dış gebelik görüldüğü kanaatine varılabilir. Dış gebelik dönemi eğer annede çok rahatsızlık yoksa ve aşırı rahatsızlık, ağrı hissi yaşamıyorsa ayrıca hayati bir belirtide görülmüyorsa birkaç gün incelenmek üzere kan alınabilir. Kan alındıktan sonra hormon testleri yapılarak dış gebelik olup olmadığı anlaşılabilir. Eğer dış gebelik durumu kesin var ise tedavi yöntemine geçilebilir. Tedavi yöntemi olarak da laparoskopi seçilebilir. Ayrıca dış gebelik görülen kişilerde kanamaya bağlı olarak düşük olabilir ve böyle durumlarda da kan transfüzyonuna ihtiyaç duyulabilir.

Dış Gebeliğin Tedavisi

Dış gebelikte ilaçla tedavi de uygulanabilir. Bu tür durumlar da metotreksat kullanılabilir. Kullanım sırasında tek doz almak yeterlidir. Ama kullanmadan önce uzman bir doktora danışmak gerekmektedir.

Dış Gebelik Kimlerde Görülür?

Ülkemizde ve Dünya’da dış gebelikte artış görülmektedir. Bu artışın sebebi olarak da uzmanlar tüp bebek işlemlerinin artmasını, cinsel hastalıklar sebebiyle tüplerin zarar görmesini ve dış gebeliğin daha kolay anlaşılmasını görmektedir. Son olarak dış gebeliğe sebep olan nedenler arasında sigara kullanımı, geç yaşta anne olmak ve tüplerde genital bozuklukların olması olarak sıralanabilmektedir. Dış gebelik nedir? konusunda umarız sizleri bilgilendirebilmişizdir.

Hamilelik konusunda daha bir çok konuya Hamilelik kategorimizden ulaşabilirsiniz.

YouTube’da bulunan Prof. Dr. Gamze Sinem Çağlar isimli kanal tarafından yayınlanan videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Dış gebelik Nedir? Konusu ile ilgili bilgilerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından diğer ziyaretçilerimiz ile paylaşabilirsiniz.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir