Gebelikte Doktor Kontrolü Hangi Sıklıkta Olmalıdır?

21.12.2022
25
Gebelikte Doktor Kontrolü Hangi Sıklıkta Olmalıdır?

Hamilelik dönemi kadınların en önemli dönemlerinden birisidir. 9 aylık süreç içerisinde anne adayları sıklıkla doktora gitmekte ve birçok test yaptırmakla beraber düzenli ultrason taramasına girmektedir. Bu anlamda gebelikte doktor kontrolü anne adayları ve bebek için çok önemlidir. Ayrıca hangi testlerin hangi dönemde yapılacağını bilmek de bebek ve anne sağlığı için önemli konulardan birisidir.

Hamilelikte Hangi Sıklıkta Doktora Gidilmelidir?

Hamilelik döneminde dikkat edilmesi gereken konulardan birisi de gebelik takibi olmaktadır. Anne adaylarını kadın doğum uzmanları belirli sıklıkta takip etmeli ve gerekli bilgileri mutlaka vermelidir. Doktor kontrollerine gitmeye başlanması için en iyi dönem aslında hamile kalmadan önceki dönemdir. Planlı bir gebelik olması durumunda hamileliğin düşünülmesi itibari ile doktor kontrolüne gidilmesi gerekilir.

Gebelik döneminde anne ve bebek açısından gerekli tüm kontrollerin yapılması gerekilir. Doktor kontrollerine gidilmesi durumu belli bir düzen içerisinde yapılmalıdır. İlk 3 aylık dönemde genellikle hamilelikte muayene 15 günde bir yapılmaktadır. 3 aydan sonra ise doktorlar gebelik ile ilgili bir sıkıntı görmedi ise muayene aylık olarak planlanır.

gebelikte doktor kontrolü

Gebeler 28. haftaya kadar aylık olarak gittiği muayeneler daha sonrasında iki haftada bire düşmektedir. 28 ile 36 haftalar arasında 2’şer haftada bir muayeneye gidilmelidir. 36. haftadan sonra ise gebelikte doktor kontrolü haftada bir olmalıdır.

Hamilelik Döneminde Yapılması Gereken Testler Nelerdir?

Hamilelik döneminde anne adayları düzenli kontrollerini mutlaka yaptırmalıdır. Bu kontroller esnasında bazı testler istenmektedir. Bu testler anne ve bebek sağlığı için büyük önem taşımaktadır. Buna göre anne adayları şu haftalarda doktor muayenesine giderek testlerini yaptırmaları gerekir:

  • 11 ile 14 haftalar arasında NT yani fetal ense kalınlığı ölçümü yapılmaktadır. Ayrıca ikili test bu dönemde istenmektedir.
  • Gebeliğin 16. ile 18. haftaları arasında ise fetal anormali taraması yapılmaktadır. Bu dönemde üçlü veya dörtlü test istenmektedir.
  • Hamileliğin 21. ile 22. haftaları arasında fetal kalp incelemesi için doppler ultrason yapılır.
  • 24. ile 26. haftalar arasında 50 gram glikoz şeker yüklemesi taraması istenmektedir.
  • 28. haftaya gelindiğinde kan uyuşmazlığı testi yapılır.
  • 32. haftadan sonra ise gebelere her doktor muayenesinde NST uygulaması yapılmaktadır.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.