1. Anasayfa
  2. Sağlık

Makat Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Makat Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?
Makat Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?
0

Makatta ağrı veya şişlik şikayetleri günümüzde yaygın görülen rahatsızlıklar arasında gösterilmektedir. Birçok farklı nedene bağlı olarak kişilerde makat bölümünde ağır, çatlak, şişlik ya da kanamalar meydana gelebilmektedir. Bu tür sorunlarla karşılaşan kişilerin proktoloji bölümüne giderek uzman bir hekime muayene olması ve tedaviye en kısa sürede başlamaları gerekecektir.

Proktoloji, sindirim sistemi içindeki son kısım olan kalın bağırsaktan başlayarak anal bölgeye kadar olan alandaki hastaların tanı ve tedavisiyle ilgilenen bir tıp alanıdır. Makat bölgesinde hastalıkların tanı ve tedavisi ile ilgilenen bu bölümlere giderek makat ağrısı için muayene ve tedavilerin yapılması mümkündür.

Makat Ağrısı Hangi Hastalıklara Neden Olur?

Makat hastalıkları arasında birçok farklı etkene bağlı gelişen sorunlar yer almaktadır. Ağrı oluşmasına neden olan bu unsurlara göre erken teşhis ve tedavi son derece önemlidir. Bu ağrılara bağlı olarak yapılan muayenelerde en sık rastlanan hastalıklar arasında anal fissür ilk sırada yer almaktadır. Çoğu zaman kişinin gündelik alışkanlıklarına, beslenmesine ve diğer unsurlara bağlı olarak ortaya çıkan bu rahatsızlıklardan korunmak için yaşam tarzında bazı ufak değişimlere gidilmesi gerekecektir.

Makatta ağrılara neden olan hastalıklar arasında en sık görülen rahatsızlıklardan bazıları ise kısaca şunlardır:

  • Anal Fissür
  • Anal Hematom
  • Perianal Apse
  • Kıl Dönmesi
  • Tromboze Hemoroit
  • Anüs Kanseri
  • Ülseratif Kolit
  • Crohn vb.

Hastalarda ortaya çıkan belirtilere göre makat ağrısı için en kısa sürede uzman bir hekime danışarak hastaların uygun tedavi yöntemlerinden yararlanması gerekecektir. Söz konusu hastalıkların birçok farklı nedeni olabileceği için ağrı dışında belirtiler de ortaya çıkabilir.

Makat Muayenesi Nasıl Yapılır?

makat muayenesi nasıl yapılır

Makat muayenesi kapsamında hekim tarafından farklı metotlar uygulanacaktır. Fiziki muayene öncesinde ilk olarak makat bölgesi kapsamlı şekilde incelenmektedir. Ardından kayganlaştırıcı jel yardımıyla makat bölgesi parmakla fiziki muayene edilir. Parmek ile makat muayenesi sırasında kitle ya da hassasiyete neden olan diğer lezyonların varlığı incelenecektir.

Gözle ve fiziki muayenenin yapılmasının ardından ayrıca farklı testler de istenebilir. Bu kapsamda en sık tercih edilen teşhis yöntemleri arasında kolonoskopi ilk sırada yer almaktadır. Buna ek olarak MR, BT ve ultrasonografi de tanı koyma işlemleri için tercih edilecek yöntemler arasında yer almaktadır. Makat ağrısı şikayetlerine sahip hastaların başarılı bir tedavi için doğru teşhis son derece önemlidir.

Makat İçi Ağrısı Neden Olur?

Makat ağrısı sebepleri arasında birçok farklı hastalık yer almaktadır. Kıl dönmesinden iltihabi bağırsak hastalıklarına kadar geniş bir alanda makat ağrısı şikayetleri görülebilmektedir. Anal ağrı şikayetlerine neden olan bu unsurlar çoğu zaman başarılı tedaviler ile ortadan kaldırılabilmektedir. 24 ila 48 saat arasında geçmeyen ağrılarda ise hastaların muhakkak uzman bir hekime başvurmaları ve uygun tedavilere hemen başlamaları gerekecektir.

Makat Ağrısı Nasıl Geçer?

Makat ağrısı için krem kullanımı bölgede meydana gelen şişlik, ağrılar ve çatlaklar gibi sorunların ortadan kaldırılmasında yardımcı olacaktır. Ayrıca geçici bir çözüm sunması açısından sıcak veya soğuk kompres uygulamalarına da başvurulabilir. Buz küplerinin temiz bir beze sarılarak makat bölgesine kısa aralıklarla tutmak faydalı olabilir. Bu yöntem ağrıya neden olan sinirleri gevşeterek rahatlamayı geçici olarak sağlar.

Farklı birçok nedene bağlı olarak makatta ağrı sorunlarının görülmesi nedeniyle evde uygulanacak yöntemler tehlikeli sonuçlar da doğurabilir. Bu nedenle makat ağrısı için en kısa sürede uzman bir hekime giderek erken tanı ve tedavilerden yararlanılması gerekecektir. Günümüzde yaygın rahatsızlıklar arasında yer alan makat ağrısı için farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Ayrıca Bakınız: Adet Sancısı Nasıl Geçer! Adet Sancısı İçin 3 Öneri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir