Adet Sancısı Nasıl Geçer! Adet Sancısı için 3 Öneri

27.12.2021
167
Adet Sancısı Nasıl Geçer! Adet Sancısı için 3 Öneri

Adet sancısı nasıl geçer? Adet sancısı adet olmadan 2-3 gün önce başlar ve adet boyunca devam eder. Bütün bayanlarda bundan oldukça rahatsızdır. Bu sancıları 4-5 gün boyunca çekmekte bayanlar için oldukça zordur ve bu yüzden bu sancılardan kurtulmak için pek çok yöntem ararlar. Aslında bu ağrılar rahim kasılmalarıdır. Rahim kasılmalarının amacı rahim iç tabakasının atılarak yenilenmesini sağlamak ve kanama miktarını en aza çekmek için oluşur. Bulantı ve baş ağrısı da bu ağrılar ile birlikte başlamaktadır.

 

adet sancısı nasıl geçer

Bunların yanında adet ile beraber kabızlık ve ishal de oluşabilmektedir. Bunun gibi sorunlardan kurtulmak için ilaç tedavisi uygulanabilir. Ancak ilaç tedavisi çok sağlıklı değildir bu yüzden doğal yöntemler tercih edilmelidir. Bu doğal yöntemleri şöyle sıralayabiliriz ;

Adet Sancısı Nasıl Geçer?

Adet sancısı nasıl geçer? Şiddetli ağrılar için ağrının bulunduğu yani kasık bölgesine ve bel bölgesine sıcak su ya da sıcak havlu koyabilirsiniz. Bu sayede ağrıyı dindirebilir kısa süreli de olsa rahatlama sağlayabilirsiniz. Bunun yanında sıcak bir banyo da size çok iyi gelecektir. Bunun yanında ağrı bölgesine yapılan masajlar da acının dinmesini sağlar.

Kısa süreli çözümlerin yanında her zaman uygulamanız gereken ve böylece uzun süreli çözümlere ulaşacağınız maddeler de bulunmaktadır. Sigara ve yağlı yiyecekler ağrılarınızın artmasına sebep olacaktır. Ayrıca günde birden fazla tüketilen kahve hem sağlığınız açısından tehlike arz eder hem de ağrılarını arttırır.

adet sancısına ne iyi gelir

Bu yüzden bu tür besinlerden uzak durmanız gerekir. Çağımızın problemi olan uykusuzluk da adet sancılarının artmasına sebep olur. Bu yüzden düzenli uykuya, egzersize ve spora ihtiyacımız vardır.

Adet Sancısına Ne iyi Gelir?

Son olarak adet sancıları için doğal bir çay yapabilirsiniz. 1 bardak su(250 ml), 1 tatlı kaşığı zencefil kökü, 1 tatlı kaşığı kuru papatya ile bu doğal çayı yapabilir ağrılarınıza çözüm bulabilirsiniz.

Çayı yaparken ilk olarak zencefil köklerini su ile kapalı bir kapta beş dakika kadar kaynatın. Daha sonra kaynattığınız suyu ocaktan alın ve papatyaları ilave edin. Papatyalar ile birlikte ağzı kapalı şekilde demlenmeye bırakın. Son olarak zencefil köklerini ve papatyalarını süzdükten sonra bal ya da şeker ile tatlandırarak günde 2 veya 3 bardak içmeye özen göstermelisiniz.

Adet düzensizliği ile ilgili yazmış olduğumuz makaleyi buradan okuyabilirsiniz. Umarız, adet sancısı nasıl geçer sorunuza yanıt bulabilmişsinizdir. Diğer ziyaretçilerimizin de faydalanabilmesi için yorum yapmayı unutmayın.

Daha fazla bilimsel makaleye ise ; https://www.hizmethastanesi.com/saglik-rehberi/adet-agrilarindan-kurtulmak-icin-10-oneri

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.