1. Anasayfa
  2. Sağlık

Biotin Eksikliği Nedir? Belirtileri Nedir?

Biotin Eksikliği Nedir? Belirtileri Nedir?
Biotin Eksikliği Nedir? Belirtileri Nedir?
0

Biotin, literatüre bakılmış olduğu zamanda H vitamini ya da B7 vitamini olarak adlandırılıyor olması ile beraber “Biotin Eksikliği Nedir? Belirtileri Nedir?” sorusu da en çok merak edilmekte olan sorulardan bir tanesi olarak yer alıyor.

Biotin yani H vitamini, güzellik vitamini olarak bilinen bir vitamindir. Kimyasal formülü ile C10H16N2O3S bilinen biotin, eksikliklerinin ortaya çıkarmış olduğu belirtiler ile anlaşılır. Biotin vitaminin eksikliği bireyler içerisinde nadir görülüyor olsa da geç fark edilmekte olan bir vitamindir.

Güzellik vitamini olarak biliniyor olması ile beraber en çok saç dökülmesi ve kas ağrıları ile beraber kendisini gösteren bir vitamindir. Ayrıca eksikliğinde sinir sisteminde bozukluklar, çabuk sinirlenme ve depresif ruh hallerinin de ortaya çıkması olası durumlar içerisindedir.

Biotin Eksikliğinin Giderilmesi İçin Ne Yapılması Gerekir?

Biotin eksikliğinin giderilmesi için yapılması gerekenler içerisinde ilk olarak ilaçlardan hariç olacak şekilde normal yiyecek ve içecekler yer alıyor. Sağlık açısından önemli bir vitamin olan biotin vitaminini en çok içeren yiyecek yumurta sarısıdır.

Özellikle haşlanmış yumurtaların sarısının içerisinde yoğun miktarda B7 yani biotin vitaminine yer verilmiştir. Aynı zamanda yumurta haricinde yer almak üzere meyve kategorisindeki muz ve avokado da yoğun miktarda bu vitamini içeren meyvelerdendir.

Biotin vitamini eksikliğini kapatmak için yapılması gereken en önemli öğün kahvaltı öğünüdür. Biotin eksikliğinin sorununu ya da sorunlarını yaşayan bireyler özellikle de kahvaltı öğününü kaçırmaması gerekir.

biotin eksikliği nedir? belirtileri nedir?
biotin eksikliği nedir? belirtileri nedir?

Biotin Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Vitaminin eksikliğinin anlaşılması için bireylerin belirli belirtiler dahilinde veya yapılan rutin kontroller dahilinde olmak üzere kan tahlili yapılmalıdır. Kan tahlilinin yapılmış olması esnasında ortaya çıkacak olan sonuçlarda vitamininin eksikliği anlaşılır.

Bu doğrultuda ise çıkan sonuçlar ile bir doktora danışılarak biotin eksikliğinin ortaya çıkışı anlaşılabilir. Aynı zamanda verecek olduğu belirtiler ile beraber bu vitaminin eksikliğinin varlığını ortaya koyar.

Ancak buna rağmen vitamininin eksikliği yaşamakta olan bireyler bilinçsiz şekilde ilaç kullanımından uzak durarak en yakın sağlık kuruluşuna başvuru yapması ile bir kan tahlili yaptırmalıdır. Çıkan sonuçlar doğrultusunda doktor tavsiyesi ile besinlere yoğunluk vermek ya da ilaç tüketmek doğru olan bir durum olacaktır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir