1. Anasayfa
 2. Bakım

Cilt Bakımı Rutini Nasıl Olmalı?

Cilt Bakımı Rutini Nasıl Olmalı?
Cilt Bakımı Rutini Nasıl Olmalı?
0

Cilt bakımı rutini, cildin bakımlı, sağlıklı ve canlı olmasını sağlayan bakımların düzenidir. Cilt bakımı, cilt için çok önemlidir. Çünkü vücudumuzun giysisi olan cildin sağlığı, cilt bakımı ile sağlanmaktadır. Cilt bakımı rutini; gündüz rutini ve gece rutini olmak üzere ikiye ayrılır. Burada uygulanan bakımlar cildin sağlığını destekler ve kırışıklık, akne, leke ve sarkma gibi durumların önüne geçer.

Cilt bakım rutini şu şekildedir:

Gündüz Rutini

gündüz rutini

Gündüz rutini, güne başlarken kişilerin cildine yapması gereken bakımdır. Güne canlı ve sağlıklı bir ciltle başlamamızı sağlar. Eğer makyaj yapılacaksa cildin iyi bir zemin olmasını sağlar, makyajın ciltte duruşunu güzelleştirir. Yapılacak işlemlerin adımın sırası ve yapılışı, doğru bir cilt bakım rutini için oldukça önemlidir.

1. Adım: Yüzü temizlemek

Uyandıktan sonra yüzü ılık bir suyla yıkamak gereklidir. Yıkama sırasında cildin yapısına uygun yüz temizleyicisi tercih edilmelidir. Temizleyicinin vücudumuzda bir reaksiyon oluşturmaması önemlidir. Bu sebeple iyice araştırılmalıdır.

2. Adım: Tonik Uygulanması

Yüz yıkandıktan sonra, yüze tonik sürülmelidir. Tonik cilt yapısına uygun tercih edilmelidir. Pamuğun üzerine bir miktar tonik dökülerek yüze uygulanmalıdır. Toniğin yüz için birçok faydası vardır. Tonik gözeneklerin küçülmesini sağlar, cildi yeniler, diğer bakım ürünlerinin etkisinin arttırılmasını sağlar, sivilce oluşumunu önler. Bu sebeple bu adım cilt için çok önemlidir. Tonik sürüldükten sonra 2 dakika beklenmeli, sonra diğer aşamaya geçilmelidir.

3. Adım: Serum

Serumlar içerisinde antioksidan, vitamin gibi cilt için gerekli içerikler bulunur. Cildin nem dengesini korur, kolajen üretimini arttırır. Kolajen, bağ dokusunu güçlendiren bir proteindir. Bir miktar serum direkt cilde dökülür, parmak uçları ile minik darbelerle cilde yedirilir.

4. Adım: Göz Çevresi

Göz çevresi bakımı için çeşitli ürünler bulunmaktadır. Genellikle krem kullanılır. Göz çevresi kremi gece ve gündüz olmak üzere iki çeşittir. Gündüz rutini için gündüz kremleri kullanılmalıdır. Göz çevresi bakımı kırışıklıkların oluşmasını engeller, renk eşitsizliği düzeltir. Göz çevresinde hassas olan cildin yenilenmesini sağlar.

5. Adım: Nemlendirici

Cildin yeteri kadar nemlenmesi ve kuru kalmaması cilt sağlığı için oldukça etkilidir. Bu sebeple ihmal edilmemelidir. Cilde uygun seçilmiş nemlendirici krem cilde yavaş ve küçük hareketler ile yedirilmelidir.

6. Adım: Güneş Kremi

Güneş kremi cilt için çok önemlidir. Çünkü güneş ışınlarının direkt cilde temas etmesi çok zararlıdır. Güneş kremi bu zararı en aza indirir. Kremin gün içerisinde sık sık yenilenmesi gerekmektedir.

Gece Rutini

Gece rutini, cildin bütün yorgunluğunu alan, gün içerisinde kirlenen yüzün temizlenmesi, cildin uykuya hazırlanması açısından çok önemlidir.

1. Adım: Temizleyici

Yüz gün içerisinde birçok kire maruz kalır. Bu kir miktarı gün sonuna doğru iyice artar. Bu sebeple gece rutininin ilk adımı, temizleyici ile bu kirleri temizlemektir. Cilde en uygun temizleyici ürünle temizlenen cilt diğer adıma hazır olur.

2. Adım: Tonik

Yüz temizlendikten sonra pamuk üzerine tonik dökülerek cilde tonik uygulaması yapılmalıdır.

3. Adım: Göz Çevresi

Gece cilt bakımı rutininin 3. Adımı göz çevresi bakımıdır. Cilt yapısına uygun gece göz kremi ile bakım yapılır.

4. Adım: Bakım Yağı ya da Maske Uygulaması

Gece rutininde bakım yağı sürülmesi ya da yüz maskesi uygulanması gerekmektedir. Bu sayede cilt yeterli neme sahip olur ve cildin onarılması sağlanır.

5. Adım: Nemlendirici

Cilt gün boyunca nemini kaybeder ve kurur. Gece bakım rutinine eklenen nemlendiriciler, cildin nemini geri kazandırır.

Cilt Bakım Rutinlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

cilt bakım rutinlerinde dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir

Cilt bakımı rutinlerinde dikkat edilmesi gereken noktalar, cildin sağlığını destekler. Cilt bakım rutini, cildin sağlığı için çok önemli bir rutindir. Bu sebeple belirli durumlara dikkat edilmeli, cilt bakımı ona göre ayarlanmalıdır.

Cilt bakım rutinlerinde dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekildedir:

 • Doğru Ürün Seçimi

Ürün seçerken cildin yapısı, yaş gibi detaylar çok önemlidir. Ayrıca kişinin sahip olduğu alerjik durumlar ürün seçerken dikkate alınmalıdır. Aksi takdirde cildin yapısı bozulabilir.

 • Güneş Kremi Kullanımı

Güneş kremi cilt sağlığı için vazgeçilmez bir üründür. Gün içerisinde 3 saatte bir yenilenmelidir.

 • Düzen Oluşturulması

Cilt bakımının sonuçlarını görebilmek için düzenli olarak uygulanması gerekmektedir. Düzenli bir cilt bakımı rutini cildin sağlığı için çok önemlidir.

 • Su Tüketimi

Su tüketiminin yeterli olmaması sivilce oluşumuna, göz altı morluklarının meydana gelmesine ve cildin nemini kaybetmesine neden olur. Bu durumlar cildin sağlığını bozar. Bu yüzden yeterli su tüketimi cilt için çok önemlidir.

 • Uyku Düzeni

Uyku düzeni cilt dahil vücudun tüm sağlığı için oldukça önemlidir. Uyku düzeninin olmaması kırışıklıkların artmasını sağlar, renk eşitsizliğine sebep olur. Cildin sağlıklı olması ve güzel görünebilmesi için yeterli su tüketimi şarttır.

Cilt Bakımı Neden Önemlidir?

Cilt bakımı önemlidir çünkü cilt gün içerisinde birçok etkiye maruz kalır. Bu etkilerin ortadan kalkması ve cildin daha sağlıklı olması için cilt bakımı önemlidir. Cilt bakımı sivilce oluşumunu önler, renk eşitsizliğine engel olur, karışıklıkların oluşumunu engeller. Doğru ürünlerle yapılan doğru cilt bakım rutini cilt sağlığının temelidir.

Cilde İyi Gelen Besinler Hangileridir?

Cilde iyi gelen besinleri tüketmek, cilt sağlığına destek olur. Bu sebeple bu besinleri tüketmek cildimize iyi gelecektir. Bu besinlerin içerdiği besin içerikleri cildi besler. Cilt bakım rutini, cildi dışarıdan beslerken, cilt sağlığına iyi gelen besinler içeriden besler.

Cilde iyi gelen besinler şunlardır:

 • Domates
 • Salata
 • Ispanak
 • Brokoli
 • Havuç
 • Portakal
 • Fındık

Ayrıca Bakınız: Cilt Temizliği Nasıl Yapılır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir