Evde Günlük Yüz Bakımı Nasıl Yapılır?

02.11.2022
48
Evde Günlük Yüz Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde günlük yüz bakım uygulaması yaparak cilt sağlığınızı en iyi şekilde korumayı başarabilirsiniz. Cilt bakımına gerekli özeni göstermediğiniz zaman cilt dokusu hızla yıpranır ve ışıltısını kaybeder. Ayrıca erken yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmak için de düzenli olarak cilt bakımına önem verilmelidir. Evde günlük yüz bakımı yaparken dikkat etmeniz gereken adımları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Cildinizi Detaylı Temizleyin

Cilde detaylı temizlik uygulamak, yüz bakımının en önemli basamağını oluşturur. Cildin temiz olması sağlandıktan sonra diğer uygulamalara geçileceği için ilk olarak bu aşamaya özen göstermek gerekir. Evde yüz bakımı yaparken yüzünüzü bol bol yıkamalı ve zararlı maddelerden temizlemelisiniz. Bunun için kendi cilt tipinize uygun temizleme jelleri veya cilt bakım sütleri kullanılabilir.

Cildinizi Arındırın

cildinizi arındırın

Cildi kir ve makyajdan arındırmak da sağlıklı ve parlak bir cilt görünümüne kavuşmak için çok önemlidir. Çünkü cildi bol suyla ve çeşitli jellerle temizlemek her zaman yeterli olmayabilir. Yüzünüzü temizledikten hemen sonra tonik kullanarak cilt gözeneklerinin yağ, kir ve makyaj kalıntılarından arındırılmasını sağlayabilirsiniz. Yüzü yıkadıktan sonra cildi arındırmak sivilce ve siyah nokta oluşumunu engeller. Evde günlük yüz bakımı sırasında tonik olarak papatya çayı, gül suyu ve elma sirkesi gibi doğal temizleyiciler kullanılabilir.

Peeling Uygulayın

Yüze peeling uygulaması, cilt lekelerini ve ölü hücrelerini arındırmada çok önemlidir. Yüz güzelliğini sağlamak ve cilde ışıltı katmak için mutlaka peeling yapılmalıdır. Bu yüz bakım yöntemi, herkesin evde pratik bir şekilde uygulayabileceği tekniklerden oluşur. Hazır peeling ürünleri kullanabileceğiniz gibi evde bulunan malzemelerden de peeling uygulaması yapabilirsiniz. Evde günlük yüz bakımı için peeling yaparken Türk kahvesi telvesi ve birkaç damla zeytinyağı karışımını yüze sürmek yeterlidir. Bu sayede her cilt tipine uygun bir peeling ürünü elde edilmiş olur.

Cildinizi Nemlendirin

Yüzü nemlendirmek sağlıklı bir cilde sahip olmanın en önemli koşullarındandır. Özellikle mevsim geçişlerinde, ani ısı değişimlerinde ve soğuk havalarda cildin kuruması kaçınılmazdır. Bu dönemlerde yüzün parlak ve sağlıklı görünmesi için nem ihtiyacının tam olarak karşılanması gerekir. Cilt tipine uygun nemlendirici kremler kullanarak evde kendi başınıza yüz bakımı yapabilirsiniz. Doğal malzemeler kullanarak yüzünüzü nemlendirmek istiyorsanız, salatalık, zeytinyağı, bal, yoğurt ve aloevera sizin için ideal olacaktır.

Güneş Korumasını İhmal Etmeyin

güneş korumasını i̇hmal etmeyin

Yüzü güneş ışınlarından korumak için dikkatli olduğunuzda cildinizin daha sağlıklı ve parlak görüntüsüne ulaşabilirsiniz. Sadece yaz mevsimlerinde değil kış aylarında da güneşten gelen UV ışınları cilt yüzeyinde yakıcı etki gösterebilir. Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için evden çıkmadan önce mutlaka cilt yapınıza uygun faktör seviyesine sahip güneş koruyucu kremler sürmeniz gerekir.

Cilt Tipine Uygun Bakım Ürünlerini Seçin

Cilt tipine uyan bakım ürünleri, evde cilt bakımı yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer unsurdur. Herkesin farklı türde cildi olduğu için kuru veya yağlı ciltlere özel üretilmiş içeriğe sahip bakım ürünleri tercih edilmelidir. Örneğin kuru ciltleri nemlendirmek için yumurta beyazı gibi evdeki doğal malzemeleri kullandığınızda cildin daha fazla kurumasına yol açabilirsiniz. Hassas cildi olanlar evde yüz bakımı yaparken limon ve elma sirkesi gibi asitli malzemeler kullanmamalıdır.

Bol Bol Su Tüketin

Günlük su tüketimi de cilt bakımında önemli bir faktördür. Cildin temel beslenme kaynağı su olduğu için gün içinde bol bol su içmeye dikkat etmek gerekir. Evde günlük yüz bakımı yaparken ihtiyacınız kadar su tüketmediğinizde cildinize uygulayacağınız bakım uygulamaları fayda etmez. Bu yüzden günlük bol miktarda su tüketimine özen göstererek bakım yaptığınızda yüzünüzde gözle görülür değişimler yakalayabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Göz Altı Makyajı Nasıl Yapılır?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.