1. Anasayfa
  2. Dekorasyon

Balkon Duvarı Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Balkon Duvarı Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
Balkon Duvarı Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
0

Balkon duvarı dekorasyonu yapmak isteyen kişiler için modern tasarımlı pek çok dekorasyon fikri öne sürülebilir. Özellikle yılın büyük bir bölümünü balkonda geçirenlerin bu yaşam alanını estetik biçimde dekore etmesi önemlidir. Yaz mevsimlerinin vazgeçilmezi olan balkonu keyifli ve şık hale getirmek için çok fazla detaya boğulmanıza gerek yoktur. Pratik çözümler ve yenilikçi dekorasyon fikirleri ile balkonunuzu hem estetik görünüme hem de kullanışlı hale getirebilirsiniz. Balkon duvarı dekorasyonu yaparken mutlaka göz önünde bulundurmanız gereken hususları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Balkon Duvarı Nasıl Olmalı?

Balkon duvarı tasarımı yaparken öncelikle yaşadığınız yerdeki iklim koşullarını dikkate almanız gerekir. Çünkü duvar dekorasyonunda kullanacağınız materyallerin çabucak deforme olmaması için iklime göre malzeme seçimi önemlidir. Keyifli bir balkon dekorasyonu yapmak için duvarda renkli boyalar veya farklı kaplama malzemeleri kullanabilirsiniz. Günümüzde balkon duvarına karo taşlar, fayans taşlar veya ahşap parkelerle bile dekoratif bir tasarım yapılabilmektedir. Balkon duvarında nasıl bir görüntü elde etmek istiyorsanız ona uygun biçimde dekorasyon yapabilirsiniz.

Balkon Duvarı Dekorasyon Fikirleri

balkon duvarı dekorasyon fikirleri

Balkon duvarı tasarım fikirleri arasında modern ve hazır kalıpları uygulamanın yanı sıra ezber bozan dekorasyon tarzını da seçebilirsiniz. Balkonda daha hareketli ve göz alıcı bir tasarım yaratmak isteyenler, duvar üzerine karo mozaikler uygulayabilir. Böylelikle daha modern ve ilgi çekici bir görünüm kazanmak mümkün olabilir. Ayrıca balkon duvarında alçı ile yapılan çizgili tasarımlar tercih edilebilir. Bu sayede düz ve soluk bir balkon duvarından ziyade daha canlı ve dikkat çeken bir dekorasyon yapılmış olur. Balkonun güneş ve yağmur gibi hava koşullarına maruz kalma sıklığına göre duvarda kullanacağınız malzeme kalitesine önem vermeniz gerekir. Balkon duvarı dekorasyonu yaparken her zaman uzun ömürlü ve dayanıklı materyaller seçmeniz tavsiye edilir.

Balkon Duvar Rengi Seçimi

Balkon duvarı boyası seçerken kendi zevklerinize ve dekorasyon modasına uyumlu renk tercih edebilirsiniz. Ancak balkonda konforlu ve kaliteli bir yaşam alanı kurmak istiyorsanız, balkonunuzun gün ışığı alma seviyesini de dikkate almanız gerekir. Çünkü çok aydınlık balkonlarda duvar rengi seçiminde koyu ve kapalı renkler seçmekte bir sorun yaşanmaz. Ancak zaten aydınlık balkonlar için açık ve parlak renk seçiminde bulunursanız, gözünüzü rahatsız edebilecek bir ışık seviyesine sahip ortam hazırlamış olursunuz. Bu nedenle gün boyunca aydınlık kalan balkon duvarı için koyu ve sakinlik veren renkler seçilmesi tavsiye edilir.

Balkon Duvarı Dekoratif Öneriler

balkon duvarı dekoratif öneriler

Balkon duvarına dekorasyon yaparken modern tasarım önerilerini ve stillerini uygulamayı tercih edebilirsiniz. Samimi ve sıcak bir yaşam alanı kurmak için balkonun da tıpkı evin bir odası gibi dekore edilmesi gerekir. Duvarda çeşitli aksesuar ya da çerçevelere yer vererek daha canlı ve samimi bir ortam elde edebilirsiniz. Ayrıca balkon duvarında daha özgün bir tasarım elde etmek için zeminde kullanılan parkeler de dekor olarak tercih edilebilir. Balkonun bir bölümünde duvara yerdeki parkelerle motifler yaparak tasarım oluşturduğunuzda daha konforlu bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz. Ahşap desenlerindeki duvar kağıtları da bu tarz bir dekorasyon istediğinizde işinizi görecektir.

Balkon Duvarı Saksılık Tasarımı

Balkon duvarı saksılık modelleri son yıllarda dekorasyon alanında en çok tercih edilen tasarımlardır. Duvara boylu boyunca yerden tavana kadar metal kafesler monte edilebilir. Bu metal kafesler duvar üzerine saksılık ya da farklı dekoratif ürünler asmanız için kullanışlı bir alan yaratır. Dekorasyon yaparken kendi isteklerinize ve hayal gücünüze güvenmeniz gerekir. Balkon duvarı dekorasyonu için bütçenize ve taleplerinize uygun materyalleri seçerek çok konforlu bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Ahşap Dekorasyon Fikirleri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir