Seckinkadin.com

Tahinli Çörek Tarifi

23.07.2019
4
Tahinli Çörek Tarifi

Bugün sizler için hazırlamış olduğumuz tarifler arasında yer alan tahinli çörek nasıl yapılır, tahinli çörek tarifi isimli yazımızı takdim etmek istiyoruz.

Tahinli Çörek Tarifi

Evde bulunan malzemeler ile yapabileceğiniz nefis tahinli çörek tarifini günlerinizde ya da akşam çayında yiyerek ziyafet çekebilirsiniz.

Tahinli Çörek Tarifi için Malzemelerimiz;

1-) 1 su bardağı kadar ılık süt
2-) 1 paket yaş maya
3-) 1 adet yumurta
4-) Yarım su bardağı kadar sıvı yağ
5-) 1 yemek kaşığı kadar margarin ya da isteğinize göre tereyağı
6-) 3 çorba kaşığı kadar toz şeker
7-) 1 tatlı kaşığı kadar tuz

İsteğinize göre 3 ya da 4 su bardağı kadar un ( burada unu koyarken dikkat etmeniz gereken husus hamurun elinize yapışmayacak şekilde olana kadar un eklemeniz. )

1-) 2 ya da 3 çay bardağı kadar tahin
2-) 1 çay kaşığı toz şeker
3-) 1 çay kaşığı çekilmiş ceviz
4-) Üzerine serpilmesi için susam

Tahinli Çörek Tarifinin Yapılışı;

Malzemelerimiz içerisinde yer alan mayayı 1 su bardağı ılık süt ile karıştırarak eritiyoruz. 3 su bardağı kadar un ekleyerek elinizin altında bulunan bir yoğurma kabına alıyoruz. 2 çorba kaşığı kadar toz şeker, 1 yumurta, 1 tatlı kaşığı kadar tuz, sıvıyağ, margarin ve en başta yapmış olduğumuz mayalı sütümüzü un içerisine ekliyoruz. Eliniz ile tüm malzemeler karışana kadar karıştırın. Malzemeler içerisinde belirtmiştik, elinize yapışması durumunda bir miktar daha un ilavesi yapabilirsiniz.

Elde etmiş olduğumuz hamuru yaklaşık 15 dakika kadar dinlendirmek için bırakıyoruz. Hamur dinlenirken biz de bu arada iç malzemelerini hazırlamak için, (tahin, toz şeker, ceviz ) hepsini bir kaba ilave ederek karıştırıyoruz. Hazırlamış olduğumuz ve dinlenmiş olan hamurumuzu dört eşit parça olacak şekilde böldükten sonra, her bir parçamızı oklava yardımı ile bir pasta tabağı büyüklüğünde olacak şekilde açıyoruz. Aralarına iç malzemelerimizi ilave ederek üst üste yerleştiriyoruz. En üst hamurun üzerine iç malzemesi sürmemize gerek yok.

Elde etmiş olduğumuz hamurun ortasına küçük bir kase yerleştirerek 15 eşit dilim olacak şekilde kesiyoruz. Her bir dilimi elimize alarak 3-4 defa döndürerek burulması işlemini yapabilirsiniz. Bütün dilimlerin hepsini bu şekilde yaptıktan sonra bir fırın tepsisine uçları birbirine değecek şekilde yerleştiriyoruz. Hamurumuzun ortasına az önce yerleştirmiş olduğumuz kaseyi alarak üzerlerine yumurtanın sarısını ve bir miktarda sıvıyağ karıştırarak sürüyoruz. Susamları üzerine serptikten sonra yaklaşık 1 saat mayalanması için bir kenara bırakabilirsiniz.

Mayalandıktan hemen sonra ise, puf puf olmuş olan çöreğimiz daha öncesinde 170 derece olarak ısıtılmış fırın içerisine bırakılır. Fırında olan çöreğimizin altı ve üstü altın rengini alana kadar pişirilmeye devam edilir.

Tahinli Çörek Tarifini videolu izleyip tarifi uygulamak için YouTube’de bulunan MasMavi Mutfakta kanalında yayınlanmış olan videoyu aşağıya ekliyoruz. İlgili kanala gidip daha fazla tarife buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Tahinli Çörek Kaç Kalori?

Tahinli çörek kalorisinde içeriğinde yüksek miktarda bulunan yağdan almaktadır. Bir porsiyon baz alınarak yapılacak kalori miktarında Tahinli çörek kalori miktarı, 563,0 kcal kalori, 5.5 g Karbonhidrat, 3.2 g lif, 10.3 Protein, 31.8 Yağ, 6065.0 mg Kolestrol, 122.0 IU A Vitamini, 0.1 mg C Vitamini, 216.5 mg Potasyum, 174.1 mg, Kalsiyum, 2.1 mg ise Demir bulundurmaktadır. 1 Porsiyonda ortalama olarak 563 kalori vardır.

Afiyet olsun 🙂

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.