1. Anasayfa
 2. Güzellik

Doğal Göz Makyajı Nasıl Yapılır?

Doğal Göz Makyajı Nasıl Yapılır?
Doğal Göz Makyajı Nasıl Yapılır?
0

Göz makyajı, kadınların ilgiyle yaptıkları bir makyaj çeşididir. Doğal göz makyajı her yaştan kadının ihtiyacıdır ve sık tercih edilir. Makyajın çok fazla göze batmaması ve eğreti durmaması için doğal görünmesi önemlidir. Favori renklerin kullanılarak yapıldığı göz makyajı, her zevke uygun hale getirilebilir.

Doğal göz makyajı için çok belirgin ve parlak renklerin kullanılmaması, makyaj ile kullanılan aksesuarların tercih edilmemesi doğru olacaktır. Özel günlerde yapılan makyajlar çoğunlukla belirgin ve abartılı olsa da günlük ve standart makyaj daha hafif olabilir. Çeşitli makyaj hileleri kullanılarak özel günlerde yapılan makyajların da hem doğal hem de hoş doğal görünmesi sağlanabilir. Doğal bir göz makyajı için ten rengine yakın ve uyumlu renklerin tercih edilmesi mühimdir. Fırça, far ve far bazı kullanılarak yapılan göz makyajının doğal görünmesi için çok fazla koyu renklerin kullanılması ve karıştırılması önerilmez.

Doğal Göz Makyajının Püf Noktaları Nelerdir?

doğal göz makyajının püf noktaları nelerdir

Doğal göz makyajının püf noktaları şöyle sıralanabilir;

 • Göz kapaklarına far bazı sürülmesi durumunda makyaj daha kalıcı hale gelebilir. Böylece uzun süre sabit kalan bir makyaj ortaya çıkar.
 • Cilt tipine uygun miktarda baz kullanımı önemlidir. Yağlı cilt tipine sahip kadınların baz kullanmaları makyajın akmasını veya bulaşmasını engelleyebilir.
 • Parlak farlar kullanmak yerine aydınlatıcı pudralar tercih edilir. Böylece makyaj kalıcı hale gelir ve pudra cilt rengine daha yakın olduğundan doğal görünür.
 • Birbirine yakın ve açık tonda renkler tercih edilirse makyaj daha doğal görünebilir. Sık tercih edilen renklerin başında krem ve pudra tonları gelir.
 • Fırça yardımıyla göz farı göz kapaklarına eşit şekilde dağıtılır ve orantısızlık olmamasına dikkat edilir. Kaş altına açık, kirpik diplerine biraz daha koyu tonda renkler tercih edilirse daha doğal ve hoş bir görüntü sağlanabilir.

Göz Makyajı Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Göz makyajı yaparken dikkat edilmesi gerekenler şöyle sıralanabilir;

 • Doğal bir göz makyajı için kullanılacak ürünlerin ve araçların özenle seçilip temizlenmesi gerekir. Göz makyajında tek seçenek fırça değildir. Makyaj süngerleri de kullanılabilir. Kullanılacak olan fırça veya süngerin su ile temizlendikten sonra kullanılması önerilir.
 • Göz kapağı için her zaman küçük ve ince fırçalar ile süngerler kullanılmalıdır. Makyaj yapılırken nazik davranılmalıdır. Göz kapaklarına baskı uygulanmamalıdır.
 • Gözün mikrop kapmaması için gerekli hijyen tedbirleri alınmalı ve makyaj gözlerin iç kısmına çok fazla uygulanmamalıdır.
 • Ani hareketlerden kaçınılmalı ve makyaj yavaşça yapılmalıdır.
 • Göz farının ve kullanılacak olan diğer malzemelerin eşit şekilde dağıtıldığından emin olunmalıdır.

Doğal göz makyajı için fazla malzemeye gerek yoktur. İki farklı tonda rengi olan göz farı, fırça veya isteğe bağlı olarak makyaj süngeri, far bazı ve göz kalemi yeterlidir. Tercihe göre maskara ve aydınlatıcı pudra da kullanılabilir.

Doğal Göz Makyajının Yapılış Aşamaları Nelerdir?

doğal göz makyajının yapılış aşamaları nelerdir

Doğal göz makyajının aşamaları şöyle sıralanabilir;

 • Kullanılacak ürünler hazırlanır ve temizlenir.
 • Çoklu farlarda renk seçeneği fazla olduğundan bir veya iki renkten oluşan göz farları tercih edilmeli ve renk seçimi yapılmalıdır.
 • Far bazı göz kapaklarına sürülür. Far bazı yerine nemlendirici kremler de tercih edilebilir.
 • Aydınlatıcı pudra kullanılacaksa bazı sürdükten hemen sonra kullanılabilir.
 • Renk seçimi yapıldıktan ve far bazı sürüldükten sonra fırça veya sünger yardımıyla far, göz kapaklarına yavaş hareketlerle dağıtılır.
 • Far kirpik diplerine ve kaş altı bölgesine yoğun şekilde sürülür.
 • Hafif parlak ve açık tonlu bir göz kalemi doğal göz makyajlarına hoş bir görünüm kazandırabilir. Far uygulaması tamamlandıktan sonra göz kalemi sürülebilir.
 • Tercihe bağlı olarak maskara da kullanıldıysa son aşamada o sürülür.
 • En son aşamada her iki göz kapağına da uygulanan makyajın eşit oranda olup olmadığı kontrol edildikten sonra gerekirse düzeltmeler yapılır.

Doğal Göz Makyajı Nerede Yapılmalıdır?

Doğal göz makyajı yapımı orta düzey el becerisi gerektirse de herkes tarafından yapılamayabilir. Çeşitli makyaj hilelerini kullanmak, her iki göz kapağına da makyajı eşit miktarda dağıtmak zaman zaman zahmetli olabilir. Bu yüzden birçok kadın işini iyi yapan bir kuaför ya da makyöz yardımı alır.

Evde yapılan göz makyajı her zaman daha sağlıklı ve hijyenik olacaktır. Bununla birlikte el becerisinin gelişmesi ve birçok göz makyajı çeşidinin yapılabilmesi için önemlidir. Yine de vakti olmayan veya makyaj konusunda deneyimi olmayan kadınlar sıklıkla kuaför salonlarını tercih eder. Doğal göz makyajı gece makyajı veya gelin makyajı gibi detaylı makyajlar kadar zahmetli olmadığından evde yapılması en kolay olan makyaj çeşitlerinden biridir.

Ayrıca Bakınız: Hydrafacial Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir