1. Anasayfa
 2. Güzellik

Smokey Eyes Makyajı Nasıl Yapılır?

Smokey Eyes Makyajı Nasıl Yapılır?
Smokey Eyes Makyajı Nasıl Yapılır
0

Smokey eyes makyajı, halk arasında buğulu göz makyajı veya dumanlı göz makyajı olarak da bilinen bir göz makyajı çeşididir. Modanın gelişmesi ve değişmesiyle birlikte yalnızca kıyafetlerde değil saç ve makyaj modellerinde değişiklikler meydana geldi. Böylece her kombine ve özel güne hitap eden makyaj çeşitleri ortaya çıktı. Smokey eyes göz makyajı da son zamanlarda popüler hale gelen makyaj çeşitlerinden biri.

Gelinlik makyajı, gündelik makyaj ve gece makyajı gibi birçok duruma uygun makyaj çeşidi türedi. Bunlardan biri olan dumanlı göz makyajı, çoğunlukla gece makyajında kullanılıyor. Yapımı zor olmadığından kadınların en çok tercih ettikleri göz makyajının başında geliyor. Yapımına başlamadan önce göz kapakları temizleniyor. Koyu tonlu renklerin seçildiği bu makyajda siyah far ve göz kalemi kullanımı öne çıkıyor. Aşağıdan yukarıya doğru ton değişiyor. Bu makyaj çeşidinde bir kısım koyu, diğer kısım açık tonlarda görünüyor ve fırça yardımıyla far dağıtılarak gölge oluşturuluyor. Seçilen renklere göre parlaklık ayarlanabiliyor.

Smokey Eyes Makyajının Püf Noktaları Neler?

smokey eyes makyajının püf noktaları neler

Smokey eyes makyajının püf noktaları makyajın daha hoş görünmesini sağlar.

Dumanlı göz makyajının püf noktaları şöyle sıralanabilir;

 • Göz kalemi kirpik diplerine düzgün çizgiler çizmek için kullanılır. Kullanılacak göz kaleminin yumuşak ve siyah renk olması daha hoş bir görüntü sağlayabilir. Göz kaleminin kirpik diplerinde boşluk kalmayacak şekilde uygulanması önemli.
 • Dağıtma fırçası yardımıyla göz kapağına eşit miktarda dağıtılan makyaj boşluk kalmamasına vesile olur.
 • Kaşların hemen altındaki bölgeye pudra tonlarında bir far sürmek gölgeleme işlemine zemin hazırlar. Bu far ten rengi de olabilir.
 • Parlak ve simli farlar gölge fırçası yardımıyla göz kapağına sürülerek istenilen tonda bir makyajın ortaya çıkmasına sebep olabilir. Gölgeleme işleminde en sık kullanılan renk gri rengidir.
 • Her işlem için ayrı fırça kullanmak makyaj yapımının kolaylaşmasına vesile olur.

Smokey Eyes Makyaj Hileleri Nelerdir?

Makyaj hileleri hemen hemen her makyaj çeşidinde kullanılır. Genç gösteren makyaj hileleri özellikle tercih edilir. Smokey eyes göz makyajı da ten rengine ve yaşa göre çeşitli hileler kullanılarak daha göz alıcı hale getirilebilir.

Makyaj hilelerinin yapılışı şu şekilde sıralanabilir;

 • Makyajın yapımına başlamadan önce sık kullanılan bazlar yerine nemlendirici kremler tercih edilebilir. Nemlendirme etkisi yoğun olan kremler hem makyajın uzun süre sabit kalmasını sağlıyor hem de daha aydınlık bir görüntüye sebep oluyor.
 • Göz makyajlarında göz kalemi kullanmak istemeyenler için eyeliner kullanımı öneriliyor. Göz kaleminden çok daha kalıcı olan eyeliner, saatlerce sabit şekilde göz kapaklarında kalabiliyor.
 • Açık ten rengine sahip kadınlarda koyu tonlu göz makyajı, koyu ten rengine sahip kadınlarda açık tonlu göz makyajı uygulanması öneriliyor. Böylece ten rengi ile makyaj uyumsuzluğu söz konusu olmuyor.
 • Genç kadınlarda fazla kapalı renklerden oluşan makyajların bir arada kullanılması önerilmiyor. Eğer koyu bir makyaj isteniyorsa göz makyajı koyu, dudak makyajı açık tonlardan yapılmalı. Bununla birlikte göz makyajında açık tonlar, dudak makyajında koyu tonlar kullanılarak makyaj dengelenebiliyor.

Göz Makyajı Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

göz makyajı yaparken nelere dikkat etmek gerekir

Göz makyajı yaparken dikkat edilmesi gerekenler şöyle sıralanabilir;

 • Makyaja başlamadan önce göz kapaklarının temizlenmesi gerektiği gibi makyaj gözde çok uzun süre kalmamalıdır.
 • Göz makyajı yapılırken nazik davranılmalı, ürünlerin kullanımından önce mutlaka alerji testi yapılmalıdır.
 • Rastgele ürün seçimi yapılmamalı, gözlere kullanılan her türlü ürün içeriği detaylıca araştırılmalıdır.
 • Göz makyajında kullanılan fırçalar düzenli olarak temizlenmelidir. Aksi halde gözler mikrop kapabilir.
 • Göz makyajında mümkün oldukça kişisel fırçalar kullanılmalıdır. Rastgele fırça kullanımı daha önce mikrop kapan herhangi bir göze temas etmesi durumunda, bulaşıcı mikroplar taşıma ihtimali dolayısıyla gözleri rahatsız edebilir.
 • Göz makyajı her gün yapılmak yerine zaman zaman ara verilerek yapılmalıdır. Her gün yapılan göz makyajı göz çevresinde kırışıklık oluşumuna ve gözlerin mikrop kapmasına sebep olabilir.
 • Göz makyajı temizlenirken nazik davranılmalı, alkol içeren kimyasallar veya ıslak mendiller kullanılmamalı ve doğrudan göze temas edebilecek sabunlu su ile makyaj yıkanmamalıdır.

Göz Makyajı Nerede Yapılmalı?

Göz makyajı yapımı gereği zahmetli olabilir. Biraz da el becerisi gerektirir. Bu nedenle evde yapılan her deneme başarılı olmayabilir. Göz makyajının gözlere zarar vermeden yapılması için tecrübeli biri tarafından yapılması daha sağlıklı olacaktır.

Smokey eyes göz makyajı el becerisi ve tecrübe gerektiren göz makyajı çeşitlerinden biridir. Gölgeleme, her işlem için ayrı fırça kullanımı gibi birçok püf noktası vardır. Bu nedenle işini iyi yapan kuaförlerin veya makyözlerin yapabileceği bir göz makyajı olduğu söylenebilir. Evde deneme yapmak isteyenler hemen başarılı olamasalar da zamanla fırça kullanımı, makyajı eşit şekilde dağıtma gibi ayrıntıların daha iyi kavranması sonucunda evde de başarılı göz makyajları yapılabilir. Göz makyajında en önemli husus makyajın her iki göze de eşit olarak dağıtılması ve her iki gözde de aynı görünmesidir.

Ayrıca Bakınız: Cilt Bakımı Rutini Nasıl Olmalı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir