1. Anasayfa
  2. Sağlık

Adet Düzensizliği Neden Olur? Adet Düzensizliğinin 8 Sebebi

Adet Düzensizliği Neden Olur? Adet Düzensizliğinin 8 Sebebi
0

Adet düzensizliği neden olur? Genç kızlar ergenlik dönemlerinde yani 11-13 yaşları arasında adet görmeye başlarlar. Adet gebelikte kanalların beslenmesini sağlayan tabakanın oluşmasıdır. Ancak gebelik yoksa bu tabakanın dışarıya atılması gerekir. Her ay oluşan bu tabaka adet kanamasıyla dışarıya atılır.

adet düzensizliği nedenleri
adet düzensizliği nedenleri

Adet Nedir?

Adet düzensizliği normal kadınlarda 28 günde bir tekrar eder. Ancak bazı dönemlerde bu süre gecikebilir ya da erken olabilir. Adet düzensizliğinin sebepleri arasında pek çok madde sayılabilir.

İlk olarak adet düzensizliğini tetikleyen etken strestir. Stres, aşırı kilo alınıp verilmesiyle ya da sorunlar karşısında olan etkenler ile oluşur. Stres yüzünden adette gecikme görülebilir. Ayrıca doğum kontrol hapları da uzun süreli kullanımlarda adette düzensizliğe sebep olabilmektedir.

Spor yapan kişilerde adet düzensizliği oldukça çok görülür. Çünkü aşırı derece spor ve egzersiz adette düzensizliğe sebep olur. Ayrıca adet düzensizliğinin bir başka nedeni de rahim kanseridir. Rahim hastalıklarının tamamı gecikmeye sebep olur.

adet düzensizliğinin 8 sebebi

Adet Düzensizliği için Ne yapılmalı?

Adet düzensizliği neden olur? Son yıllarda dış gebelik ve düşük yapan kadın sayısı oldukça artmaktadır. Bu tür gebelikler adetlerde düzensizliğe sebep olur. Ayrıca doğum kontrolü için kullanılan ilaçlar da gecikmeye sebep olabilir. Rahim astarı bazı bayanlarda kalınlaşabilir ya da rahim astarı kalın olabilir. Böyle durumlarda da adette gecikmeler çok sık şekilde görülür.

Adet Düzensizliğinin Nedenleri nelerdir?

İnsanlarda görülen şeker hastalığı, irritabl bağırsak sendromu, tüberküloz, guatr ve karaciğer rahatsızlıkları tedavi edilmezse sağlıkları açısından oldukça olumsuz şekilde etkilenebilirler. Ancak erkeklere oranla bayanlarda bu süreçte ve tedavi döneminde adet dönemlerinde aşırı kanama, çok sık adet görme ya da adet gecikmeleri görülebilir.

Adet gecikmelerinin basit ve ciddi sebeplerini yukarıda sıraladık. Bu sebeplerden bazılarının sonuçları oldukça tehlikeli olabilir. Tehlikeli durumlarda adet düzensizliği miyom, polip, hormon düzensizliği ve yumurtlama bozukluğu doğurabilir. Bu tür sorunlar bayanların çocuk sahibi olmalarını engelleyebilecek olumsuz etkenlerdir. Bunlara dikkat etmek için adet günlerini iyi saptamalı ve her zaman takip etmeliyiz. Adet düzensizliği görüldüğü zaman da uzman bir doktora danışmalıyız.

adet düzensizliğinin nedenleri

Adet Düzensizliğinin Tedavisi nedir?

Adet düzensizliği neden olur? Adet düzensizliği eğer basit nedenlerden dolayı oluyorsa östrojen tedavisi, progesteron tedavisi ve doğum kontrol hapları, oral kontraseptif tedavi uygulanabilmektedir.

İki Ayda bir adet görme nedenleri nelerdir? Adet düzensizliği neden olur?

Adet düzensizliğinin nedenlerini 8 başlık altında toplamak mümkün olabilir bunlar;

  1. Fizyolojik sebepler
  2. Hormonal sebepler
  3. Polikistik over sendromu
  4. Tiroit hastalıklar
  5. Diyabet rahatsızlığı
  6. Hamilelikte ortaya çıkan sorunlar
  7. Yumurtalıklarda bulunan kistler
  8. Rahim ile ilgili sebepler
Adet Düzensizliğinin belirtileri nelerdir?

Adet düzensizliğinin belirtileri arasında en sık görülen sebep; iki adet süresinin 35 günden uzun sürmesi bir yılda 9 kezden dah az sayıda adet görmek, normalden daha az ağrı görmek olarak sıralanabilir.

Polimenore belirtileri, altta yatan nedenlerle de ilişkili olabilir. Enfeksiyondan dolayı meydana gelebilen Polimenore ateş, kaşıntı, vajinal akıntı gibi belirtiler gösterebilir. Endometriyozis nedeniyle olan adet görme ise adet başlamadan bir kaç gün önce kramp, ağrılı adet dönemi geçirmek, cinsel ilişki sırasında ağrı ve aşırı adet kanaması, bağırsak hareketleri esnasında ağrı gibi bir çok belirti ortaya çıkarabilir.

adet düzensizliğinin sebepleri

Adet Düzensizliği hamile kalmaya engel olur mu?

Adet Düzensizliği neden olur? Her adet düzensizliği hamile kalmaya engel oluşturmaz. Birbirinden farklı bir çok sebebe bağlı olarak değişebilir. Fakat adet düzensizliğine neden olabilecek bir çok hastalık hamile kalmanıza engel oluşturabilir. Sürekli olarak düzensiz adet görme durumunda mutlaka bir uzman doktora başvurmanızda ve sebepleri araştırılarak uygun tedavi için en kısa zamanda başlanmasında fayda var.

Medical Park hastanelerinin yayınladığı makaleye şuradan ulaşabilirsiniz. https://www.medicalpark.com.tr/adet-duzensizligi/hg-2113

Makalemiz ve daha fazla makaleye ulaşabilmek için Kişisel Bakım sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu makalemizde Adet düzensizliği neden olur konusuna değinmeye çalıştık. Makalemiz sizler için yararlıysa, aşağıda bulunan yorum kısmında bunu belirterek, daha sonra ziyarete gelen ve bu dertten müzdarib kadınlara yardımcı olabilirsiniz. :)

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir