1. Anasayfa
 2. Sağlık

C Vitamini Günde Ne Kadar Alınmalı?

C Vitamini Günde Ne Kadar Alınmalı?
C Vitamini Günde Ne Kadar Alınmalı?
0

C vitamini takviyesi, insan sağlığı için önemli bir takviyedir. Vücudumuzun ihtiyacı olan vitaminleri alarak sağlığımızı ve vücut dengemizi koruyabiliriz. Bununla birlikte, bu takviyeleri alırken abartmamak ve gerektiği kadarını almak mühimdir. C vitamini kullanımı insan vücudu için önemli olsa da miktarı mutlaka ayarlanmalıdır.

Peki, C vitamini günde ne kadar alınmalıdır? Belirlenen ideal miktar cinsiyete göre değişir. Kadınlar için günlük ideal olan C vitamini miktarı 75 mg, erkekler için günlük ideal olan C vitamini miktarı 90 mg olarak belirlenmiştir. Bu miktarın değişmesini sağlayan çeşitli faktörler vardır. Örneğin, hamile bir kadının hamilelik dolayısıyla alması gereken vitamin miktarı artabilir. Doğum sonrası emziren kadınların ise almaları gereken vitamin miktarı epey yükselir. Anne adaylarının günlük ideal olan C vitamini miktarı 85 mg, emziren kadınların günlük ideal olan C vitamini miktarı 120 mg olarak belirlenmiştir.

C Vitamini Faydaları Nelerdir?

C vitamini faydaları şöyle sıralanabilir;

 • Antioksidan özelliğine sahip olan C vitamini, birçok hastalığın tedavisini destekleyici olarak kullanılabilir. Özellikle kronik hastalıkların tedavisinde ve önlenmesinde önemli rol oynar.
 • Vücuttaki iltihabı yok ettiği için iltihaplı hastalıkların tedavisinde sık kullanılır.
 • Hafızasının güçlenmesine yardımcı olur. Bu sayede ilerleyen yaşa bağlı olarak gelişen unutkanlık sorununun yaşanma ihtimalini en aza indirir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu hastalıklara, enfeksiyonlara ve bakterilere karşı korur.
 • Kan dolaşımının düzenlenmesine yardımcı olduğu için kalp ve damar tıkanıklarının yaşanmasını büyük ölçüde engeller.
 • Kolesterol ve tansiyon yüksekliğinde ek takviye olarak kullanılması durumunda kolesterol ve tansiyonun düşmesine yardımcı olduğu bilinir.
 • Kalp krizinin görülmesindeki başlıca sebep olan yüksek trigliserid, düzenli C vitamini kullananlarda pek görülmez. Bu sayede C vitamini, kalp hastalıklarının ortaya çıkmasını ve kalp krizini engeller.

C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

c vitamini hangi besinlerde bulunur

C vitamininin bulunduğu besinler ağırlıklı olarak taze sebze ve meyvelerdir. C vitamini kullanımı sadece vücut dengesi için değil, saç ve cilt sağlığı için de önemlidir.

C vitamini içeren besinler şöyle sıralanabilir;

 • Sık tüketilen sebzelerin başında gelen domates, C vitamini açısından zengindir.
 • Cilt bakımında sık kullanılan meyvelerden biri olan limon, C vitamini açısından zengindir.
 • Yeşil ve kırmızı biber, C vitamini açısından zengin sebzelerdendir.
 • Salatalarda sık kullanılan marul ve maydanoz da C vitamini açısından zengindir.
 • Lahana, ıspanak ve brokoli gibi faydalı sebzeler de C vitamini açısından zengindir.
 • Kuşburnu, C vitamini açısından en zengin meyvelerin başında gelir.

Bununla birlikte saç ve cilt bakımında kullanılan C vitamini serumları da fayda sağlayabilir. Kozmetik ürünlerde çok fazla katkı maddesi olmamasına dikkat edilmelidir. Saf C vitamininden oluşan saç ve cilt serumları kırışıklıkların giderilmesinde, saçların hacim kazanmasında ve cildin pürüzsüz görünmesinde etkili olabilir.

C Vitamini Eksikliği ve Belirtileri Nedir?

C vitamini eksikliği çok sık görülmese de karşılaşılabilen bir durumdur. İnsanların aylarca hiç C vitamini içeren besinler tüketmemeleri veya az tüketmeleri sonucunda bu eksiklik görülebilir. C vitamini vücuttaki birçok işleyişe katkıda bulunduğundan eksikliği organların düzgün çalışmamasına dahi sebep olabilir. Bu yüzden mutlaka dikkate alınması gereken bir konudur.

C vitamininin eksikliği durumunda şu belirtiler ortaya çıkabilir;

 • Diş etlerinde kanama ve iltihap gibi sorunlar yaşanabilir.
 • Cilt yapısında bozulma ve cilt lekeleri meydana gelebilir.
 • Eklem ağrıları yaşanabilir.
 • Saçlarda dökülme meydana gelebilir.
 • Yaraların iyileşmesinde gecikme gözlemlenebilir. Bu belirti diyabet hastalığına da işaret ettiğinden doktor kontrolünde yapılan kan tahlilleri esas sorunun anlaşılmasında mühimdir.
 • Yorgunluk ve halsizlik gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

C Vitamini Nasıl Kullanılır?

C vitamini kullanım dozu yeterli miktarda ayarlandığı sürece faydaları saymakla bitmez. Gerek cilt sağlığı, gerek saç sağlığı için kullanılan birçok üründe etken madde olan C vitamini, ek takviye olarak alındığında mutlaka doktor tavsiyelerine uyulmalıdır. C vitamini eksikliği tespit edilen insanlarda alınması gereken vitamin miktarı fazla olsa da bu her insan için geçerli değildir. Rastgele vitamin kullanımı, fayda beklerken zarar getirebilir.

C vitamini kullanımı için birden fazla seçenek vardır. En sık tercih edilen kullanım çeşitlerinden biri suda çözünen tablet veya toz C vitaminleridir. Kullanım açısından pratik olan bu yöntem sayesinde C vitamini yeterli miktarda ayarlanabilir. Yapılması gereken tek şey bir bardağa su doldurduktan sonra C vitaminini bardağa ekleyerek suda çözünmesini beklemek olacaktır. Bununla birlikte C vitamini açısından zengin besinlerin yeterli miktarda tüketilmesi de C vitamini eksikliğinin önüne geçerek vücut dengesinin sağlanmasına yardımcı olur.

Ayrıca Bakınız: Omuz Çıkığı Ağrısı Ne Zaman Geçer?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir