1. Anasayfa
  2. Dekorasyon

Ev Dekorasyonuna Nereden Başlanır?

Ev Dekorasyonuna Nereden Başlanır?
0

Dekorasyon, insanların bulundukları yeri ve yaşadıkları ortamı güzelleştirmesidir. Ülkemizde olduğu kadar dünyada da dekorasyona oldukça önem verilir. Örneğin bir ev dekorasyonu yapılırken önce mutlaka olması gereken eşyalar belirlenir, ardından tamamlayıcı eşyalar seçilir. Bu sayede ortamda uyum sağlanır.

Dekorasyon Nedir?

Dekorasyon, bir ortamda tercih edilen tüm eşya ve parçaların uyum içerisinde olmasıdır. Aynı zamanda görsel olarak da hoş görünmesi ve modern bir izlenim bırakması önemlidir. Tüm bu faaliyetler dekorasyonu oluşturur.

Ev Dekore Etmeye Nasıl Başlanır?

Bir ev dekore edeceğiniz zaman önce ilk hangi odadan başlayacağınızı belirlemeniz gerekir. Ardından bu odada kullanılacak olmazsa olmaz eşya tercihi, duvarlara ve yere uygun olacak şekilde yapılmalıdır. Örneğin yatak odası dekore edilecekse önce yatak odası takımına karar verilmelidir. Ardından ufak aksesuar ve eşyalarla tamamlanır.

Dekorasyonda Kullanılabilecek Eşyalar

Dekore ederken dönem dönem trend olan ve tercih edilen bazı eşyalar vardır. Bunlardan bazıları:

  • Aynalar
  • Tablolar
  • Bitki ve çiçekler
  • Biblolar
  • Desenli duvar kağıtları

Dekorasyon yaparken tercih edilen ve dönem dönem çeşitli moda parçalar ortaya çıkan bu kategorilerden faydalanılabilir.

Dekorasyonda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir ev dekore ederken, ev dekorasyonu nasıl olmalı bu bilinerek hareket edilmelidir. Ev dekore ederken göz yorucu, farklı renklerin yoğun olarak kullanıldığı ve eşya kalabalığı olacak şekilde tercihler yapılması oldukça yanlıştır.

ev dekorasyonu

Bunun yerine dekorasyon eşyaları tercih edilirken özellikle ölü alanlar değerlendirilmeli, ruhu sıkacak karışık ve ağır renkler kullanılmamalıdır. Genelde yakın tonların kullanıldığı, birkaç dekorasyon malzemesiyle de sade şık bir görünüm elde edilen evler günümüzde daha trend olmaktadır.

Ev Dekorasyon Örnekleri

Yeni bir ev dekore edileceğinde önce diğer fikirlere bakmak her zaman daha avantajlı olur. Ev dekorasyonu fikirleri arasında en çok tercih edilenlere bakacak olursak, açık renk tonlar daha canlı yastıklarla tamamlanabilir. Yalnızca bir duvar, hafif bir duvar kağıdı ile kaplanabilir.

Lambaderler bulundukları ortama şıklık katacağı için tercih edilebilir. Pleksi ayna görünümler de duvarlarda ya da belirli bölgelerde yaygın olarak tercih edilir. Birçok dekorasyon fikrinden yola çıkarak siz de hayalinizdeki evi dekore ederek mutlu olabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir