1. Anasayfa
 2. Dekorasyon

Küçük Ev Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Küçük Ev Dekorasyonu Nasıl Olmalı?
Küçük Ev Dekorasyonu Nasıl Olmalı?
0

Küçük eve sahip olanlar, genelde evlerini daha geniş ve ferah göstermenin yollarını ararlar. Gelişen mimari dünya, küçük ev sahiplerine bu olanağı sağlar. Bir illüzyon yaratarak küçücük salonları kocaman, karanlık banyoları ise daha aydınlık göstermek mümkündür. Bunları bir iç mimar yardımı olmadan, evdeki malzemelerle ve kendi başına yapmak isteyenler işin püf noktalarını arar.

Küçük bir evin dekorasyonu, nispeten daha büyük olan evlerin dizaynından daha kolay yapılır. Uğraşılacak alanın azlığı, kafa karışıklığını da ortadan kaldırır. Amaç evi olduğundan daha büyük göstermek olduğu için minimal sayıda eşya kullanılmalıdır. Ve kullanılan eşyalar mümkün olduğunca açık tonlarda seçilmelidir. Aranılan aydınlık ve büyük ev illüzyonu bu şekilde yakalanabilir.

Küçük Ev Dekorasyonu için Nelere Dikkat Edilmeli?

küçük ev dekorasyonu için nelere dikkat edilmeli

Küçük bir ev dekore edilirken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlar;

 • Renk dengesini sağlayabilmek: Beyaz, pastel ve doğal tonlar küçük evde hem bir dinginlik ortamı sağlar hem de daha geniş bir atmosfer oluşturur.
 • Şık ve etkili aydınlatma: Küçük bir evde kullanılacak minimal boyuttaki şık aydınlatmalar, eve modern bir dokunuş katar. Işıklandırmanın güçlü olması daha geniş bir ev efekti yaratır.
 • Alanları pratik fikirlerle değerlendirmek: Duvar dekorlarını hem estetik hem de işlevsel kullanarak boş alanlardan faydalanılabilir.
 • Ufak bitkiler kullanmak: Küçük olan eve estetik ve modern bir görüntü getirmek için tercih edilebilir.
 • Halılar ve perdeler: Tüm yüzeyi kaplayacak halılar evi olduğundan daha küçük gösterir, bu yüzden küçük halılar tercih edilmelidir. Perdeleri mümkün olduğunca açık renklerde seçmek hem gün ışığından maksimum verim almaya hem de evi daha geniş göstermeye yarar.

Küçük Ev Dekorasyonu İçin Püf Noktalar Nelerdir?

Bazı püf noktalar küçük ev dekorasyonunda, evini daha geniş göstermek isteyenlere yardımcı olabilir.

 • Eğer yaşam alanı küçükse mobilyaları da küçük seçmek gerekir.
 • Küçük evi sürekli derli, toplu ve temiz tutmak evde, geniş bir ev atmosferi yaratmaya yardımcı olur. Dağınıklık evi olduğundan daha küçük gösterecektir.
 • Kullanılacak mobilyalarda işlevsellik aranmalıdır. Yeni üretilen birçok mobilyanın birden fazla kullanım alanı vardır. Orta sehpa olarak kullanılan puflar gibi. Bu tarz mobilyalar satın alınması hem yerden tasarrufu sağlar hem de geriye kullanıma daha geniş bir alan bırakır.
 • Evin dikey olarak kullanılması önemlidir. Uzun raflar, boyuna dolaplar gibi eşyalar depolama alanı açısından kolaylık sağlar.
 • Birbirine entegre, modüler mobilyalar tercih etmek gerekir. Entegre mobilyalar fazladan saklama alanı sunar. Daha az yer kaplarlar. Ergonomik bir kullanım kolaylığı sunarlar

Küçük Ev Dekorasyonu İçin Hangi Renkler Tercih Edilmeli?

Küçük ev dekorasyonunda, iç mimarların öneri açık renklerdir. Mobilyalardan duvara kadar, yapılacak tercihlerin açık ve doğal tonlarda olması küçük evi olduğundan geniş ve estetik gösterecektir. Açık renkler modern yansımalar taşır. Seçilen mobilyaların birbiriyle uyumlu renkleri bir bütünlük oluşturur. Bu sayede ev içerisinde bir ahenk yakalanmış olur. Beyaz, krem ve doğal tonlar ev de gün ışığı efekti oluşturur.

Küçük Evi Daha Geniş Gösteren Dekorasyon Fikirleri?

küçük evi daha geniş gösteren dekorasyon fikirleri

Küçük bir evde büyük bir ev havası yakalamak isteyenler için dekorasyon fikirleri;

 • Aydınlatma beyaz renkte seçilmelidir. Sarı tonlardaki aydınlatmalar evi karanlık ve basık gösterir.
 • Duvarlar beyaz ve tonları renklerde boyanmalıdır. Duvara asılacak süslemeler birbiriyle uyum içinde olmalı, tablolar da fazla renkli olanlar tercih edilmemelidir.
 • Özellikle oturma alanında aynalar tercih etmek alan genişliğini olduğundan daha fazlalaştıran bir hiledir.
 • Her zaman kapaklı dolaplar tercih edin.
 • Banyonuzda beyaz fayanslar kullanın.

Ayrıca Bakınız: Loft Daire Dekorasyonu Nasıl Yapılmalıdır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir