Seckinkadin.com

Çene Kayması nedir? Çene Kayması Tedavisi Nasıl Yapılır?

23.07.2019
11
Çene Kayması nedir? Çene Kayması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sağlık kategorimizde bulabileceğiniz bir çok makaleden birisi olan ve siz ziyareçilerimiz için üretmiş olduğumuz içeriğimizin konusu çene kayması neden olur? Öncelikle çene kayması, çenemizin belirli nedenlerden dolayı yerinden oynaması durumu olduğunu bilmeliyiz. Çene kısmında bulunan dokular, kaslar ve eklemler herhangi bir dış etkene maruz kaldığında ya da herhangi bir bozukluğa uğramaları durumunda çene kayması ortaya çıkabilmektedir. Öncelikli belirtlileri arasında çenede ağrı ve şişkinlik durumu ile ortaya çıktığı gözlenmektedir. Öncelikle bu gibi durumlarda hemen bir uzman hekime başvurmanızda yarar var ama acil müdahale olarak genellikle buz tedavisi uygulayabilirsiniz. Fakat unutulmaması gereken önemli bir nokta ise, çenede şişkinlik her zaman kayma sebebi ile olmayabilir.

Çene Kayması Nedir?

Çene kaymasının belirtileri nelerdir?

Çene kayması durumu her zaman meydana gelebilecek bir durum değildir. Hatta bazı çene kaymaları gözle görülmeyecek durumlarda bile meydana gelebilir. Ancak her hastalık gibi durumlarda olduğu gibi çene kaymasının da bazı belirtileri vardır. Çene kayması durumunda en bariz belirti genellikle hareket sonrasında oluşan çene ağrılarıdır. Kulağınızın ön kısmında hissedebileceğiniz ağrılar genellikle çene kayması sebebi ile oluşur. Bir başka belirtide konuşmakta zorluk çekmeniz, dişlerinizin tam birbirine oturmaması, ağzınızı tam kapatamamak ve en önemlisi de nefes alıp vermede zorluk çekmek gibi bir çok belirti ile kendisini gösterebilir.

Çene Kaymasının Nedenleri;

Çene kaymasının en büyük nedenlerinden birisi olarak ağzınızı olabileceğinden daha fazla açmaya çalışmak, gerektiğinden fazla hareket yapmaya çalışmak, esnerken ağzınızı normal bir esneme durumundan daha fazla açmaya çalışmak, yiyeceğiniz şeylerden büyük lokmalar almaya çalışmak, geçirebileceğiniz diş tedavileri, hastalıklarda geçirilen nöbetler ve özellikle ameliyatlarda verilen genel anestesi durumlarında çenenizi açmanız gerektiğinden fazla açılabilmesidir. Bu gibi bir durumda çeneniz olduğundan daha fazla eklemkleri yerinden oynatacağından çene kayması oluşabilir.

İkinci bir sebep olarak ise diş yapısını bozabilecek herhangi bir hastalık buna sebep olabilir. Dişlerinizin yapıları bozulacağından tam olarak yerlerine oturmayacaklar ve kapanma sırasında olması gerekenden farklı yerlere baskı yapacağından çene kayması meydana gelebilmektedir. Herhangi bir yaralanma durumunda oluşan kaymalar ise, çenenize alacağınız sert darbeler bu duruma sebep olabilir.

Çene kayması gibi durumlar spor yaparkende meydana gelebilir. Normal bir birey ile boks ile uğraşan bir bireyin çene yapıları genellikle aynı değildir. Boks ile uğraşan kişilerde çenelerine alacakları sert darbeler çene kaymasına sebep olabilir.

Çene Kayması nasıl tedavi edilir?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi en sağlıklı yöntemlerden birisi, uzman bir hekime görünmektir. Doktorların genellikle uyguladığı yöntemlerin başında ise, el ile oturmak gelmektedir. Ama siz siz olun bunu evde denemeyin. Uzman bir doktorun yapacağı yöntem ise, kas gücünü kullanarak kayan çeneyi yerine oturtabilirler. Çene kaymasından sonra yerine oturtulan çenenin tedavi süreci ise genellikle, Barton sargısı ve çene kaymasından sonra daha dikkat edilmelidir. Ani meydana gelen çene kayması durumunda ise cerrahi müdahale gerekebilir. Böyle bir durumda yapmanız gereken bir an önce uzman bir hekime görünmektir.

Bariton Sarıgısı nedir?

Çene kaymalarında sıkça uygulanan çene yerine oturtulduktan sonra kullanılan ve çeneyi sabit tutmayı sağlayan ama aynı zamanda hareketlerinizi kısıtlayan bir sargı çeşitidir. Bu sargının kullanılmasındaki amaç ise çenenizi ani ve yapısını bozmasına sebep olabilecek hareketleri önlemektir. Genellikle başınızın arkası ve ensenizden geçen bu sargı ani oluşabilecek hareketlerinizi engelleyecektir. Bu sargı sayesinde yerine oturtulmuş olan çene tekrar çıkma ya da kayma durumu olmadan yerine oturacaktır. Bu makalede tekrarladığımız sanıyoruz 3. Uyarı olacak fakat yine bu sargo çeşitini uzman bir doktor eşliğinde yapmanız daha iyi olacaktır. Doktor tavsiyesi olmadan kullanabilecek bir sargı türü değildir. Bu sargı yöntemi kullanılarak çene eklemleri yerine tamamen oturana kadar çenenizi sabit tutmanızı sağlayacaktır.

Çene Kaymasında yapmanız gerekenler;

Öncelikle yapmanız gereken bol bol istirahat etmeniz fakat istirahat ederken dikkat edilmesi gerekenlerin en başında, ağzınızı olabileceğinden daha fazla geniş açmamaya özen göstermelisiniz. Yemek yerken, esnerken olması gerekenden daha fazla açmamalısınız. Yukarıda belirttiğimiz maddelerde de olduğu gibi yemek yerken büyük lokmalar kullanmamalısınız. Konuşacağınız zaman ağzınızı geniş açmamaya özen gösterin.

Çiğnerken güçlük çekeceğiniz yemekler yerine daha az çenenizi yorabileceğiniz yemekler yemek daha çabuk iyileşme sürecine girmenizi sağlayacaktır. İyileşme süreci genellikle ortalama 6 hafta kadar sürebilir* Bu durumda ortaya çıkabilecek kulak ağrıları, çenenizi olacağından daha fazla açma durumlarında hemen bir uzman doktora başvurmanızda yarar var.

Çene kayması ile ilgili bir çok sonuca ulaşabileceğiniz google sayfalarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.