Yırtık Kot Modası Ne Zaman Başladı?

06.11.2022
110
Yırtık Kot Modası Ne Zaman Başladı?

Yırtık kot modasının çıkış tarihi giyim tarzına önem veren pek çok kişinin kafasını kurcalayan bir konudur. Genellikle insanın ruh halini yansıtan giyim tarzı, genellikle dış görünüşün en önemli unsurudur. Son yıllarda bol, rahat ve yırtık kıyafetler moda olmaya başladıkça pek çok kişi bu modanın kaynağını merak etmektedir. Özellikle her dönem popüler olmayı başaran yırtık kot pantolonlar, giyim tarzına göre kişinin ruh halini yansıtan özellikler taşır. Yırtık kot modası hakkında yapılan bir araştırma, bu tür pantolonların ne zamandan beri giyildiğini ortaya koydu. Eğer siz de yırtık kot giydiğinizde veya giyen birini gördüğünüzde bu tarzın arkasındaki hikayeyi merak ediyorsanız bu yazımızda bulabilirsiniz.

Yırtık Kot Ne Zaman Moda Oldu?

yırtık kot ne zaman moda oldu

Yırtık pantolon modası, uzun yıllardan beri süregelen ve bir türlü eskimeyen bir giyim tarzıdır. Zaman zaman demode kalsa da çok geçmeden yine yırtık kotlu moda ikonları ortaya çıkarak bu tarzı yeniden gündeme getiriyor. Peki yırtık kot giymek ne zamandan beri moda oldu? İngiltere’nin en popüler yayın organlarından Independent, yırtık kot pantolonun ilk ortaya çıkış hikayesini okurlarına sundu. Kadın veya erkeklerin özellikle gençlik yıllarında mutlaka sahip oldukları yırtık kot pantolonun ortaya çıkış hikayesi bir hayli ilginç. Yırtık kotun moda olma zamanı 19. yüzyılın sonlarına denk geliyor.

Yırtık Kot Modasının Hikayesi

Yırtık kot modasının geçmişi hakkında yapılan araştırma enteresan verileri ortaya koyuyor. Dayanıklı ve sert yapıda olduğu için ilk kot pantolonların üretildiği yıllarda büyük bir popülerlik kazandığı biliniyor. Alman kökenli ABD vatandaşı Levi Strauss, ilk kot pantolonun üreticisi olarak bilinir. Strauss, bundan önce çuval bezinden kahverengi bir pantolon da tasarlamıştı. O yıllarda kot pantolona sahip olmak ve özellikle bilerek yırtmak çok lüks bir olaydı. Ağır işte çalışanlar kot pantolon giydiğinde yırtılması kaçınılmaz oluyordu.

Terzi Jacob Davis, kot pantolonun en çok yırtılan bölümlerini zımbalayarak bu soruna bir çözüm üretti. Genellikle cep ağızlarında ve fermuar uçlarından çok yırtılan kot pantolonların 1879 yılındaki fiyatı işçilerin satın alma gücüne göre orantılıydı. Kot pantolonlar işçiler tarafından popülerlik kazanınca daha sonra kovboyların tercih ettiği bir giyim tarzı oldu. 1919 yılında Porto Riko’da halka açık yerlerde kot pantolon giyilmeye başlandı. Hatta ünlü yazar Louisa Capitello pantolon giydiği için bu yıllarda hapis cezasına çarptırılmış, birkaç ay sonra serbest bırakılmıştı.

Modaya Uyan Yırtık Kotlar

modaya uyan yırtık kotlar

Moda olan yırtık kot pantolonlar ise sahnelerin ve ünlülerin tarz yaratmak için tercih ettiği bir giyim şekli haline geldi. Yüksek veya düşük bel kot pantolonlar, farklı renklerde olsalar da yırtık tarzları ile dikkat çekici hale bürünüyorlardı. Moda sitelerine bir göz atıldığında kot pantolonun uluslararası podyumda yırtık modasıyla birlikte yer edinmeye başladığı görülüyor. 19. yüzyılda sadece 1 buçuk dolar civarı bir ücrete satılan kot pantolon şu anda yüzlerce dolara satılıyor.

Yırtık Kot Modası Nasıl Olur?

Yırtık kot pantolon modası her sene farklı bölgelerinden yırtılan tasarımlarla karşımıza çıkıyor. Ünlü moda tasarımcısı Nancy Mattar, yırtık kot pantolon modasına dair önemli bir detay paylaştı. Mattar’a göre sadece alt kısmından yırtılan kot pantolonlar modaya uyumlu sayılıyor. Özellikle genç yaştaki kişiler için tavsiye edilen bu moda, daha çok kadınlar tarafından tercih ediliyor. Günlük giyimde pratik bir şekilde kombin yapma imkanı sunan yırtılmış pantolonlar, yırtık kot modası ile çok daha ilgi çekici bir tarz yaratmayı sağlıyor.

Ayrıca Bakınız: Puantiye Hangi Yılın Modası?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.