1. Anasayfa
  2. Moda

Puantiye Hangi Yılın Modası?

Puantiye Hangi Yılın Modası?
Puantiye Hangi Yılın Modası
0

Puantiye modasının yılı özellikle giyim tarzına önem veren kişilerin merak ettiği bir konudur. Modayı yakından takip edenler her giyim tarzının belirli yıllarda popülerlik kazandığını da iyi bilir. Bunlar arasında bir döneme damgasını vuran puantiye giyim tarzı da vardır. Eskiden günümüze kıyafetlerde en çok tercih edilen desenlerden biri olan puantiye pek çok farklı giyside dikkat çekmektedir. Günümüzde puantiye modası yeniden günlük giyim tarzına dahil olmasıyla birlikte daha fazla ön plana çıktığını söylemek mümkündür.

Puantiye Modası

puantiye modası

Puantiye kıyafet desenleri, modayı yakından takip edenlerin sık sık karşılaştıkları bir stildir. Geçmişte giyim dünyasına ve modaya damgasını vuran puantiyeli kıyafetler yeniden popülerlik kazanmaya başlamıştır. Vintage modası olarak da tanımlanabilecek puantiyeli kıyafetler özellikle 1950 ve 1960’lı yıllarda çok popülerdir. O dönemin moda ikonlarına ve giyim tarzlarına bakıldığında puantiyeli kıyafetlerin çokça tercih edildiği görülebilir.

Günlük giyim ürünlerinde ve aynı zamanda resmi kıyafetlerde de puantiyeli tasarımlar görülebilir. Genellikle rahat bir giyim tarzını benimseyenler, günlük kıyafet seçimlerinde puantiyeli desenleri pratik şekilde kombin yapabilirler. 1950 ve 1960’lı yıllardan günümüze dek vitrinlerde ve dolaplarda yerini almaya devam eden puantiye deseni, yuvarlak şekillerden oluşur. Genellikle kadın kıyafetlerinde görmeye alışkın olduğumuz puantiye modası günümüzde yeniden popülerlik kazanmaya başlamıştır.

1960’lardan Günümüze Puantiye Şıklığı

1960’lı yıllarda puantiye modası çok popüler olduğu için özellikle kadın kıyafetlerinde bu desenleri görmek mümkündü. Günlük yaşamda giyilen kloş etekli elbiseler, kum saati kesimli elbiseler ile Vintage giyim tarzının temellerini oluşturur. O dönemin en şık ve sevilen parçaları arasında yer alan puantiyeli kıyafetler, özellikle genç kızlar tarafından sık sık kullanılmıştır. Kabarık balon etekli elbise modellerinde de puantiyeli desenleri görmek mümkündür.

Özellikle 1960’lı yıllarda kadın kıyafetlerinin genellikle ince bele vurgu yapan kesim tarzları vardır. Günümüzde yeniden popülerlik kazanmaya başlayan Vintage elbiselere göz atıldığında bu tip kesim tarzına sahip kıyafet modelleri oldukça popülerdir. Dar kalıplı elbieler ve inci kolyeler ile şık eldivenleri tercih eden 1960’lı yılların genç kızları böylelikle feminen bir görüntü ortaya koyarlardı. Daha sonra yaygınlaşan pop art stilinin etkisiyle çizgili elbiseler popüler olmaya başlayınca puantiyeli kıyafetlerin modası geçmiştir.

Puantiyeli Kıyafet Seçimi

puantiyeli kıyafet seçimi

Puantiyeli elbiseler genellikle kadınların günlük yaşamda tercih ettikleri kıyafet stilini oluşturur. Eski yıllardan bu yana tercih edilen puantiyeli kıyafetler, hem şık hem de kadınsı bir görünüm ortaya koyduğu için özellikle genç yaştaki bayanların tercihidir. Sıfır kollu puantiyeli elbiseler, özellikle yaz mevsiminde en çok tercih edilen kıyafetlerdendir. Bununla birlikte hemen hemen bütün kadın kıyafetlerinde puantiye desenlerini görmek mümkündür. Hatta çanta ve şapka gibi aksesuarlarda bile puantiyeli desenler ile şık ve göz alıcı bir kombin yapılabilir.

Puantiye Kombini Nasıl Yapılır?

Puantiyeli elbise kombini yaparken renk ve desen kriterlerine mutlaka dikkat edilmelidir. Örneğin siyah rengin ağırlıklı olarak kullanıldığı kıyafet kombini yaparken puantiyeli elbise veya eteklerin çok çarpıcı olması istenir. Bu yüzden beyaz üzerine puantiyeler kullanılan kumaşla tasarlanan etekler modaya uygun bir tarz yaratmanızı sağlayabilir. Günlük yaşamda veya iş hayatında pantolon giyen kadınlar için puantiye desenli pantolon kombini önemlidir. Bu kombini karıştırmayacak düz ve sade tonlarda bir gömlek, ayakkabı ve çanta aksesuarları seçilebilir. Son olarak straplez ve mini etekli bir arada olan elbiselerde puantiyeli desenler özellikle yaz mevsiminde apayrı bir tarz yaratmanızı sağlar. Puantiye modası ile uyumlu kıyafet seçmek istediğinizde renkleri ve desenleri birbirine karıştırmadan güzel görünebilirsiniz.

Ayrıca bakınız: 2023 Tesettür Kış Modası Nasıl Olacak?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir