Tüm püf noktaları ile evde yoğurt yapımı

Tüm püf noktaları ile evde yoğurt yapımı
10 Kasım 2018 tarihinde eklendi, 239 kez okundu.

Yoğurdun vücudumuza birçok faydası vardır. Yoğurdun faydaları insan vücudu için çok önemlidir ancak yoğurdun nasıl yapıldığı da son derece önemlidir. Hazır olarak aldığımız yoğurtların içerisindeki ne tür kimyasal maddeler olduğunu ve yoğurdun nasıl yapıldığını ne yazık ki bilmiyoruz. Sağlıklı bir yoğurt yemek istiyor iseniz yoğurdunuzu evinizde kendi elleriniz ile yapabilirsiniz. Üstelik evde kendi yoğurdunuzu yapmak çokta zor bir işlem değil aksine çokta kolay bir işlemdir. Evde yaptığınız yoğurdun iyi bir şekilde muhafaza ederek saklanması son derece önemlidir. Yoğurdun içerisindeki bakterilerin korunması için kesinlikle buzdolabında saklanması ve taze taze tüketilmesi gerekmektedir. Yoksa kendi yaptığınız yoğurdun içerisinde bulunan yararlı maddelerin etkisi geçmektedir.  Evde yoğurt nasıl yapılır şimdi onu anlatalım.

Evde Yoğurt Yapımı için Malzemeler;

  • Ne kadar yoğurt yapmak istiyor iseniz ona yetecek miktarda süt
  • Maya için katıksız birkaç kaşık hazır yoğurt (Yoğurdun katkısız olması gerekmektedir. Köy yoğurdunu ya da güvendiğiniz bir markanın yoğurdunu tercih edebilirsiniz.)
  • Sıvı Termometresi
  • Tencere

Evde Yoğurt Yapılışı;

Öncelikle istediğiniz miktarda yoğurt yapabilmek için günlük süt alın. Alacağınız sütün su katılmamış ve pastörize edilmemiş olmasına dikkat edin.  Pastörize süt bulamadığınız taktirde pastörize sütte kullanabilirsiniz. Sütü tencereye dökün ve orta ateşteki ocağa koyarak kaynamasını bekleyin. Kaynamaya çalışan sütü arada bir karıştırarak taşmasına engel olun. Süt kaynamaya başlayınca ocağı biraz daha kısarak karıştırmaya devam edin. Süt birkaç taşım kaynadıktan sonra ocağı kapatın ve sütün oda sıcaklığında kendiliğinden soğumasını bekleyin. Sütün sıcaklığını arada bir ısı termometresi ile ölçün.

Sıcaklık 42-43 dereceye düşünceye kadar bekleyin. Eğer ısı termometreniz yok ise serçe parmağınızı süte batırarak parmağınızın yanmayacağı bir sıcaklığa gelmiş olmasına dikkat edebilirsiniz. Sıcaklığı düşen süt artık mayalanmaya hazır hale gelmiş demektir. Bu aşamada birkaç püf noktasına dikkat etmelisiniz. Dikkatlice sütün kaymağını bozmadan iki üç kaşık sütü bir tabağa koyun ve üzerine maya için ayırdığınız yoğurdu ekleyip karıştırın veya sütü kaynatmaya başlamadan önce maya için hazırla beklettiğiniz yoğurdu karıştırarak oda sıcaklığında bekletin. Bunların nedeni mayalama işleminin soğuk yoğurtla yapılmaması gerektiği içindir. Yoğurt mayası olarak hazırlamış olduğunuz karışımı, yavaş bir şekilde tencereye dökün ve karıştırın.

Tencerenin kapağını kapayın ve tencere sıcaklığını muhafaza etmek için tencereyi sarın. Başka bir püf noktası vermek gerekirse 1 litre süt için 3 çorba kaşığı yoğurt maya olarak kullanılmalıdır. 3-4 saat sonra tencereye bakın. Eğer yoğurt tutmuş ise sarmış olduğunuz bezi alın ve 1 saat kadar dinlendirin. Sonrasında yoğurdu dolaba koyarak soğumasını sağlayın. Yukarıda sizler için hazırlamış olduğumuz tarifi uyguladığınıza göre artık sizde evde yoğurt yapımı hakkında bilgi sahibi olmuş oldunuz. Aşağıda yer alan videoyu izleyerek, videolu bir şekilde evde nasıl yoğurt yapabileceğinizi görebilirsiniz. İyi seyirler dileriz.

Afiyet olsun. 🙂

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git