Saç dökülmesi nasıl önlenir?

Saç dökülmesi nasıl önlenir?
20 Kasım 2018 tarihinde eklendi, 97 kez okundu.

Bayanların doğal aksesuarları olan saçlar da bugünlerde görünen en yaygın sorun saç dökülmesidir. Saç dökülmesini önlemenin yollarından bahsedecek olursak bir çok yolu vardır. Mevsim geçişleri, alerji veya sağlık problemleri sebebiyle karşılaşılan saç dökülmesi problemiyle savaşmak için uzmanlarla görüşmelisiniz.

Saç Dökülmesi Nedir?

Saç dökülmesinin başlıca sebeplerinden biri olarak görülen, saçların incelmesi ve zayıflaması gibi bir çok sebep ile ortaya çıkan nedenlerden dolayı ortaya çıkar. Yetişkin bireylerde günlük olarak doğal görünen saç dökülme sayısı ortalama 50 ile 100 tel arasındadır. Bu sayıların dışında saçınızın dökülmesinde bir artış gözlemliyorsanız; bunlar arasında en sıklıkla görülen sabah kalktığınızda yastığınızda ya da duş alırken, saçlarınızı tararken saç dökülmesinde artış gözlemlemeniz halinde acil bir şekilde uzman bir doktora görünmeniz sağlıklı olacaktır.

Saç dökülmelerini önlemek için ilk olarak düzenli beslenmemiz gerekir. Düzensiz beslenme vücudumuzun vitamin almasını engeller. Saçlarımızda vücudumuzdaki vitaminlerden beslenir ve vücudumuz vitamin almayınca saçlarımızda beslenemez. Saç köklerimiz beslenemediği için zayıf düşer ve saç dökülmelerine neden olur.  Kullandığımız saç kremleri her ne kadar bakım yapsa da saçlarımız dökülmesine sebep olmaktadır. İçinde bulunan kimyasal maddeler sayesinde saç diplerini yakar ve bu durum saçlarımızın dökülmesine sebep olur. Bu nedenle bilmediğimiz kremlerden uzak durmalı ve kaliteli olanlarını tercih etmeliyiz.

Saç Dökülmesine Çözüm olarak ;

 • Protein ağırlıklı beslenmeliyiz,
 • Biotin ve d-pantenol almalıyız,
 • Sigara ve alkolden uzak durmalıyız,
 • Karbonhidrat tüketimini sınırlamalıyız,
 • Stresten uzak durmalıyız,
 • Banyoda saçımızı yıkarken masaj yaparak yıkamalıyız,
 • Saçımızı her gün yıkamamalıyız, 2-3 gün ara vermeliyiz.
 • Genlere bağlı olarak saç dökülmeleri görülebilir. Bunun için yapılması gereken en önemli şey doktor kontrolünde bu durumu kontrol altına almaktır.

Aldığımız bu önlemler ile hem saçımızın dökülmesini engelleyebiliriz hem de saçımıza canlılık kazandırabiliriz. Ayrıca doktor kontrolünde kullanacağınız şampuan ve kremi belirlemelisiniz, kontrollü şekilde günde 100 telden fazla dökülmesini önlemelisiniz.

Bunlara bir göz atın!

 • Saçımızı tararken sık olarak, bilerek ya da bilmeyerek yaptığımız hatalar saç tellerimizin dökülmesine sebep olabilir. Buna bir önlem olarak her gün düzenli olarak saçlarınızı taramanız önerilmektedir.
 • Saçlarınızı her gün sıcak su ile yıkamak yerine, gün aşırı olacak şekilde sıcak su ile değil de, ılık bir su ile ve saç tipinize en uygun şampuanı kullanarak yıkamanız gerekmektedir.
 • Saçlarınızı her gün şekillendirmek yerine bu aralığı uzatmanız saçlarınızın daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.
 • Saçlarınızı her gün taramak, tararken de seyrek dişli tarakları ve doğal kıllar içerek taraklar tercih etmelisiniz.
Bu besinleri tüketin!

Herkes gür saçlara sahip olmak ister değil mi? Gür saçlara sahip olabilmek için saçlarınıza bakım yapmanız şart. Saçlarınıza bakım yapmadan önce ise yapmanız gerekenler arasında aşağıda listelemeye çalıştığımız besinleri tüketerek doğal ve bakımlı saçlara sahip olabilmek için bir adım önde olmanızı sağlayacaktır.

 • Protein ihtiyacınızı karşılayabilmek için; fasulye, yumurta, mercimek, yağsız olmak şartı ile yoğurt ve peynir tüketmeye çalışın.
  • Vücudumuz ve saçımız için önemli besinlerden olan çinko ise, saç  diplerinizin sağlıklı olması ve o bölgede yer alan metobolizmaları düzenlemek için önemli işlevlere sahip besinlerdir. Yeterli çinko miktarını karşılayabilmek için; günlük olarak 1 porsiyon olacak şekilde, 6 yemek kaşığına denk gelecek şekilde 200 gr. kırmızı et ya da balık, günlük 1 avuç olacak şekilde tüketebileceğiniz badem ve antep fıstığı günlük ihtiyaçlarınızı karşılayacak besinler arasındadır.
  • Yoğurt vücudumuz için gerekli besinleri bünyesinde barındırdığı için, saç diplerinize de katkı sağlayacak en önemli ürünler arasında yer almaktadır. Protein ve kalsiyum kaynağı olan yoğurt ve türevlerinden olan peyniri günlük olarak tüketmeniz saç dökülmesini önleyebilecek besinler arasında yer almaktadır.
  • Günlük ihtiyacımız olan E vitaminini karşılayabilmek için, bir avuç ceviz ya da badem saçlarınızın doğal görünmesine katkı sağlayacak besinler arasındadır.
Saç Ekimi Hakkında Bilmeniz gerekenler;

Yukarıda tüm verilen, doktorunuz tarafından önerilen besinleri tüketmenize rağmen bazen saç dökülmesinin önüne geçemeyebilirsiniz. Uzman doktorlar sayesinde saç ekimi fikrine de bir süre sonra sıcak bakmaya başlayabilirsiniz. Özellikle erkek hastalarda sıklıkla görülen kellik durumlarında yukarıdaki seçeneklerden sonra tercih edilen tedavi yöntemlerindendir.

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git