Gripten korunmanın yolları

Gripten korunmanın yolları
10 Kasım 2018 tarihinde eklendi, 87 kez okundu.

Kış denilince ilk akla gelenler arasında grip hastalığı bulunmaktadır. Grip hastalığına neden olduğu düşünülen “enflüanza” virüsü, son derece dirençli yapıda ve uzun süre yaşayabilen bir virüs türüdür. Kış aylarında neredeyse herkesin yakalandığı ve çoğunlukla önemsenmeyen grip, birçok farklı hastalığı tetikleyebileceğinden ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. Çok kısa süreler içerisinde çok geniş kitleleri etkileyebilen bu bulaşıcı hastalık daha ziyade bağışıklık sistemi zayıflamış insanları kendine hedef alır.

Gripin neden olabileceği hastalıklar

Örneğin kanser rahatsızlığı nedeniyle kemoterapi tedavisi alan hastanın grip virüsüne karşı herkesten daha çok dikkatli olması gerekmektedir. Ayrıca 7-10 gün arasında iyileşmesi beklenen grip hastalığı ne kadar hafife alınsa da arkasından sinüzit, farenjit, bronşit ve zatürre gibi bir takım ciddi komplikasyonlara neden olabilir. O halde biz grip olmadan önce ne gibi tedbirler alabiliriz bunlara bir bakalım.

Gripten korunmanın yolları

Kış mevsimi geldiğinde daha ziyade kapalı ortamlarda zaman geçiriyor olmak virüsün yayılmasını hızlandırmaktadır. Bu nedenle işiniz gereği ya da okul ortamı olsun uzun süre kapalı ve havasız ortamlarda olmaktan kaçınmalı ara sıra dışarı çıkmalısınız. Ancak dışarı çıkma imkânı yaratamıyorsanız bulunduğunuz ortamın havalandırılmasını sağlamalısınız. Eğer bir grip salgını varsa bulunduğunuz ortamlarda aksıran ve hapşıran insanlar bulunuyorsa, görselliği dikkate almadan bir maske takmak sizi grip virüsünden korumak için etkili bir yol olacaktır.  Gripten korunma yolları için alabileceğiniz en yararlı önlem; dengeli bir şekilde olmak kaydı ile bol meyve içeren bir beslenme programı uygulamak ve bağışıklık sisteminizi kuvvetli bir halde tutmanızdır. Beslenme şeklinizle güçlendirdiğiniz vücudunuz olası bir virüs temasında hastalıkla daha güçlü bir şekilde mücadele edecek ve sizi bu hastalığın zararlarından korunmakta daha güçlü hale getirecektir.

Gripten kurtulmak için bunları yapın

Hijyen kurallarına uymayı ihmal etmeyin.  Gün içerisinde sıkça ve el yıkama kurallarına riayet ederek el hijyeninizi sağlayın. Solunum mukoza hücrelerinin nemli olması, virüs taşıyan damlacıkların etkisine karşı direnci sağlar. Bu nedenle özellikle su içme ihtiyacının azaldığı kış mevsimi de dahil olmak üzere, her dönemde günde 8-10 bardak su içilmesi uzmanlar tarafından önerilmekte ve yararlı olduğu vurgusu yapılmakta.

Gripten Kurtulmanın yolları

Eğer yeni anne iseniz bebeğinizi gripten korumanın en kolay ve en ucuz yolu unutmayın ki emzirmektir. Gripten korunma yollarında yılda bir kez yapılan grip aşılarının da etken virüse karşı çok etkili olduğu bilinen bir gerçektir. İstirahat etmeyi ihmal etmeyin. Düzenli uyku ve dinlenme sizin bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olacaktır. Sigara ve stres vücut direncini düşüren etmenlerdir. Özellikle sigara içmeyerek virüs yüklü damlacıkların dumana yapışarak vücudunuza girmesini önlemiş olursunuz.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git